Pracują nad zmianą wymiaru sprawiedliwości
Powołano już zespoły, które mają pracować nad
przygotowaniem reformy wymiaru sprawiedliwości, w tym prokuratury
- powiedział w Krakowie Prokurator Krajowy Janusz
Kaczmarek.
18.11.2005 | aktual.: 18.11.2005 15:02
Najpoważniejsze planowane zmiany to utworzenie w całym kraju nowych prokuratorskich struktur do zwalczania przestępczości zorganizowanej i przejęcie przez sądy nadzoru nad postępowaniami przygotowawczymi prokuratur.
Janusz Kaczmarek był gościem odbywającego się w Krakowie V Krajowego Zjazdu Delegatów Związku Zawodowego Pracowników Prokuratury RP. Poinformował na nim, że w ramach zespołów przygotowujących zmiany legislacyjne i organizacyjne, są grupy, które zajmą się m.in. problematyką więziennictwa, przyśpieszenia postępowań sądowych i edukacji, czyli utworzenia wspólnej szkoły dla sędziów i prokuratorów.
Prokurator krajowy zadeklarował, że w pracach tych zespołów mogą uczestniczyć przedstawiciele prokuratorskich związków zawodowych i że środowisko będzie miało czas na wyrażenie swojej opinii o przygotowanych projektach legislacyjnych.
Do początku przyszłego roku w całym kraju powinny powstać zamiejscowe biura zwalczania przestępczości zorganizowanej - powiedział Janusz Kaczmarek dziennikarzom po spotkaniu. Dodał, że zastąpią one dublujące się obecnie wydziały ds. przestępczości zorganizowanej w prokuraturach okręgowych i apelacyjnych. Nowe biura zamiejscowe mają podlegać biuru w Warszawie, a ono bezpośrednio Prokuratorowi Krajowemu.
Kolejna zmiana, której wprowadzenie w ocenie Janusza Kaczmarka będzie wymagało więcej czasu i zmian kilku ustaw, to przekazanie nadzoru nad postępowaniami przygotowawczymi prokuratury sądom. Oznacza to, że zażalenie od decyzji o umorzeniu postępowania przez prokuraturę składane byłoby od razu w sądzie, a nie obecnie w prokuraturze wyższej instancji. Kaczmarek powiedział dziennikarzom, że widzi potrzeby zmian personalnych w Prokuraturach Apelacyjnych. Pierwszą taką zmianą była Prokuratura Apelacyjna w Warszawie, która powinna być wizytówką Polski, a niestety nie jest. Nie sądzę, żeby to była kwestia tylko zmian kadrowych. Te już nastąpiły. Będzie musiało też dojść do zmian w samej działalności tej instytucji - mówił Kaczmarek.
Prokurator Krajowy nie powiedział w ilu i w których Prokuraturach Apelacyjnych planuje zmiany kadrowe. To nie jest kwestia jakichś nagłych zmian, ale przyjrzenia się gdzie, jak praca była wykonywana - powiedział.
Grażyna Górka z Rady Głównej Związku Zawodowego Pracowników Prokuratury RP powiedziała dziennikarzom, że niepokojące są zapowiedzi przejęcia przez sądy nadzoru nad postępowaniami przygotowawczymi prokuratur.
Obawiamy się, że młodzi asesorzy pracujący w sądach nie będą potrafili sprawnie i obiektywnie podjąć decyzji. Powinni się tym zajmować doświadczeni sędziowie - mówiła Górka. Dodała, że według zapewnień prokuratora krajowego, prokuratorzy pracujący w wydziałach nadzoru po likwidacji tych wydziałów przejdą do wydziałów śledczych bądź do prokuratur rejonowych.
Prokuratorzy są przeciwni "ręcznemu sterowaniu" w wymiarze sprawiedliwości. Ręczne sterowanie prokuraturą nie jest wskazane, ponieważ i tak jesteśmy postrzegani jako instytucja upolityczniona. Odbiór społeczny, przy podejmowaniu bardzo medialnych decyzji, będzie pozytywny, ale w przyszłości może to zaowocować pogłębieniem negatywnego oblicza prokuratury - dodała Grażyna Górka.
Podczas zjazdu Związku, do którego w całym kraju należy około 1,5 tys. osób, zostaną wybrane nowe władze. Prawdopodobnie dojdzie też do zmiany nazwy na Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.