Trwa ładowanie...
29-08-2014 19:36

Pracownik Politechniki Gdańskiej wynalazł osłonę przed promieniowaniem komórek

Młody pracownik Politechniki Gdańskiej wynalazł sposób jak uchronić użytkowników popularnych komórek od negatywnego wpływu promieniowania emitowanego przez telefony.

Pracownik Politechniki Gdańskiej wynalazł osłonę przed promieniowaniem komórekŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d7i1s3a
d7i1s3a

Pracownik gdańskiej politechniki Przemysław Kitowski wymyślił rewolucyjną folię na telefon, która pozwoli uniknąć niebezpiecznych dla zdrowia fal, jakie są emitowane przez telefony komórkowe. Osłona, którą przyczepia się na ekran aparatu pozwala uniknąć promieniowania elektromagnetycznego, które jest wysyłane w czasie prowadzonych rozmów.

Popularne komórki są tak naprawdę nadajnikami fal radiowych niskiej mocy, pracujących na częstotliwościach pomiędzy 450 i 2700 MHz, i maksymalnej mocy w zakresie od 0, 1 do 2 watów. Emitowane przez aparat fale przenikają we wszystkich kierunkach i przez wszystkie ciała w tym czaszkę ludzką oraz mózg. Wynalazek Przemysława Kitowskiego, pracownika Katedry Inżynierii Zarządzania Operacyjnego Politechniki Gdańskiej ma przed tym uchronić. Przezroczysta nakładka jest całkowicie niewidoczna i nie utrudnia korzystania z urządzenia. Badacz swój wynalazek zgłosił już w urzędzie patentowym, gdzie prowadzone są obecnie wszystkie niezbędne procedury związane z jego zatwierdzeniem.

Pomysł młodego naukowca zdobył już uznanie w oczach społeczności akademickiej. W kwietniu tego roku jego projekt zajął drugie miejsce w konkursie "Jaskółki Przedsiębiorczości". Konkurs ten jest skierowany do studentów i doktorantów Politechniki Gdańskiej. Ma on na celu propagowanie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej. Zadaniem uczestników jest przygotowanie pomysłu biznesowego dotyczącego rozpoczęcia działalności gospodarczej. Projekt został również zgłoszony do pierwszego naboru Inkubatora Innowacyjności, prowadzonego przez Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej.

Jak do tej pory żadne oficjalne badania nie są w stanie wykazać jednoznacznie jakiejkolwiek zależności pomiędzy używaniem telefonów komórkowych oraz stanem zdrowia człowieka. Wynika to z faktu, że poza telefonami komórkowymi duża liczba innego sprzętu elektronicznego emituje podobne fale. Poza tym skutki korzystania z telefonu powstają po wielu latach użytkowania. Szwedzki zespół naukowców z Instytutu Karolinska sugerował, że regularne korzystanie z telefonu komórkowego przez ponad dekadę jest powiązane ze zwiększeniem ryzyka powstania guza mózgu

d7i1s3a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7i1s3a
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj