Trwa ładowanie...
d3bvy9b
20-07-2004 18:15

Pracownik cukrowni protestował na 80-metrowym kominie

Prawie pięć godzin protestował - siedząc na 80-metrowym kominie - pracownik cukrowni w Żninie (woj. kujawsko-pomorskie). 47-letni mężczyzna protestował w ten sposób przeciwko
planom likwidacji zakładu i domagał się przyjazdu prezesa Krajowej
Spółki Cukrowej (KSC).

d3bvy9b
d3bvy9b

Do zejścia z komina nakłonili mężczyznę policyjny negocjator oraz lider protestującej załogi, szef zakładowego Związku Zawodowego Cukrowników Marek Wojciechowski. Wspomagał ich przerażony brat protestującego, również pracujący w cukrowni.

Jak powiedział rzecznik KSC Łukasz Wróblewski, nikt z zarządu spółki nie mógł we wtorek po południu przyjechać do Żnina, gdyż wszyscy przebywali daleko od toruńskiej siedziby.

Informację o proteście otrzymaliśmy zaraz po tym, gdy sie rozpoczął. Po konsultacji z Wojewódzkim Sztabem Kryzysowym postanowiliśmy, że sprawą zajmą się fachowcy - policyjni negocjatorzy. Na miejscu był dyrektor cukrowni - powiedział Wróblewski.

KSC na początku kwietnia zdecydowała o likwidacji zakładu bez przeprowadzania tegorocznej kampanii cukrowniczej. Uzasadniono to względami ekonomicznymi, wskazując, że zakład nie ma możliwości rozwojowych bez kosztownego doinwestowania.

d3bvy9b

Od tego czasu 170-osobowa załoga i ich rodziny przeprowadzali marsze protestacyjne przez miasto i pikiety zakładu. Odbyły się trzy głodówki.

W poniedziałek 50 pracowników rozpoczęło okupację firmy, a pięciu przystąpiło do kolejnego protestu głodowego. Wśród głodujących był mężczyzna, który we wtorek wszedł na komin. Był zwolennikiem radykalnej głodówki bez przyjmowania napojów, ale nie zyskał aprobaty kolegów.

Pracownikom bezskutecznie proponowano przeniesienie do innych cukrowni w woj. kujawsko-pomorskim. Ostatnio zaproponowaliśmy utworzenie na terenie dotychczasowej cukrowni nowych jednostek, m.in. centrum magazynowego i bazy serwisowej oraz zatrudnienie w nich całej załogi. Bez pozytywnego odzewu - powiedział Wróblewski.

Zgodnie z podpisanym w ubiegłym roku pakietem socjalnym, pracownik, który zdecyduje się na odejście z zakładu otrzyma odprawę. Obecnie wynosi ona 67 tys. zł brutto, ale z każdym miesiącem zmniejsza się. Dotychczas z odpraw skorzystało 19 osób.

d3bvy9b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bvy9b
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj