Pracownicy zaatakowali centralę ArcelorMittal
Pracownicy zaatakowali centralę największego na świecie producenta stali, firmy ArcelorMittal, podczas dorocznego zgromadzenia jej akcjonariuszy w Luksemburgu.
Około tysiąca robotników z Belgii i Francji obrzucało siedzibę ArcelorMittal kamieniami i elementami stalowego ogrodzenia, wybijając okna i dewastując fronton budynku. W proteście przeciwko czasowym redukcjom zatrudnienia, tłumaczonym kryzysem gospodarczym, pracownicy użyli świec dymnych i przedarli się przez drzwi frontowe.
Siedziby ArcelorMittal broniła policja. Jeden z uczestników protestu wdarł się do budynku i natychmiast został zatrzymany. Kilkudziesięciu innych starło się z policjantami przy wejściu, domagając się uwolnienia zatrzymanego kolegi.
Dziennikarzom polecono opuszczenie parteru siedziby ArcelorMittal. Mimo protestów, na wyższej kondygnacji odbywało się zgromadzenie akcjonariuszy i lunch.
Uczestnicy protestu przyjechali autobusami z zakładów w północnej Francji i południowej Belgii.
ArcelorMittal zredukował produkcję o połowę, przejściowo zamykając wiele zakładów na całym świecie. Firma ta nie przeprowadziła dotąd większych zwolnień grupowych, ale 9 tysiącom spośród 315 tysięcy swych pracowników na całym świecie proponuje odejście za porozumieniem stron. Płace zostały zamrożone, członkowie zarządu dobrowolnie zmniejszyli swe zarobki o 15 proc. Zwalnia się pracowników zatrudnionych na czas określony.
ArcelorMittal przewiduje na ten rok spadek globalnego zapotrzebowania na stal o 15-20 proc. Wskazuje się, że wzrost w Chinach i Indiach nie rekompensuje skutków recesji w USA i Europie.
Szef ArcelorMittal, Lakshmi Mittal, podkreśla, że ograniczenia produkcji i związane z tym redukcje zatrudnienia mają charakter tymczasowy, podyktowany sytuacją na rynku. Oczekuje wzrostu popytu w drugiej połowie roku.
Klienci wstrzymali zakupy stali i korzystają z zapasów - opisał obecną sytuację Mittal na zgromadzeniu akcjonariuszy.
Odmówił poinformowania, które z przejściowo zamkniętych zakładów wznowią produkcję w pierwszej kolejności.
Europejskie związki zawodowe ostrzegały w poniedziałek, że wśród pracowników rośnie napięcie, ponieważ ArcelorMittal nie podaje też konkretnych terminów przywracania produkcji w zamkniętych zakładach. (PAP)