Pracownicy szpitala rozpoczęli marsz protestacyjny
Około 300 pracowników gorzowskiego
szpitala wyruszyło z okolic Ronda Santockiego w Gorzowie Wlkp. w
marszu protestacyjnym. Domagają się zaniechania planów likwidacji
lecznicy oraz jej finansowania.
Policja, by umożliwić przejście uczestnikom protestu, na kilkanaście minut wstrzymała ruch na tym rondzie, przez które przebiega droga krajowa nr 3. Wśród uczestników marszu są m.in. pracownicy techniczni i pielęgniarki, ale nie ma lekarzy. Grupa spacerowym tempem idzie ulicami Gorzowa. Na miejscu jest policja, z którą przebieg tej akcji protestacyjnej został uzgodniony.
Część uczestników marszu ma transparenty, inni niosą flagi "Solidarności". W pochodzie idzie też kilku mężczyzn niosących małą czarną trumnę z napisem: "Od pacjentów na pomysły likwidacji Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp."
"Przez ten protest chcemy żeby nie było pomysłów na likwidacje szpitala, żeby faktycznie pacjent miał komfort, że szpital istnieje. Ta manifestacja ma dać wyraz naszej determinacji - pracowników, mieszkańców Gorzowa, pacjentów bo tacy tu uczestniczą, żeby środki finansowe, na które ciężko żeśmy zapracowali, w sposób płynny przechodziły na leki, na wynagrodzenia" - powiedział PAP szef szpitalnej "Solidarności" Andrzej Andrzejczak.
Pracownicy szpitala, zrzeszeni w kilku związkach zawodowych domagają się gwarancji, że placówka nie zostanie zlikwidowana i będzie otrzymywała pieniądze z NFZ na dalsze funkcjonowanie.
Demonstracja ma się skończyć na innym rondzie, ważnym dla ruchu w Gorzowie. Policja przewidziała zablokowanie go na około 20 minut.
W czwartek na konto szpitala wpłynęły zaległe pieniądze z NFZ - za kwiecień, zablokowane wcześniej przez komornika. To jednak nie skłoniło związkowców nie tylko do przerwania trwającej od siedmiu dni głodówki, ale i odstąpienia od planu blokowania ulic. Blokady ostatecznie zamieniono na marsz ulicami.