Pracodawcy w sprawie zwolnień
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych domaga się przywrócenia uchylonego przez Sejm zapisu w kodeksie pracy o nieodpłatnym pierwszym dniu zwolnienia lekarskiego. Pracodawcy proponują też objęcie tym przepisem wszystkich zwolnień lekarskich, a nie tylko trwających do 6 dni.
03.11.2003 | aktual.: 03.11.2003 14:43
"Przy wysokim bezrobociu nie możemy pozwolić sobie na powrót do niewygodnych dla pracodawców rozwiązań, gdyż nie będą oni mogli tworzyć nowych miejsc pracy" - mówiła Henryka Bochniarz, szefowa Konfederacji. Jej zdaniem planowany przez Sejm i rząd powrót do płacenia za każdy dzień choroby jest przykładem dostosowywania naszego prawa do prawa unijnego przez wprowadzanie przepisów, które nijak się mają do naszej rzeczywistości.
Konfederacja wystosowała do senatorów list z apelem o przyjęcie zapisów znowelizowanego kodeksu pracy, które służyć będą poprawie konkurencyjności polskich firm, a nie odwrotnie. Według Pracodawców powinien zostać przywrócony przepis, w myśl którego trzecia umowa na czas określony, stająca się automatycznie bezterminową, nie dotyczy umów dugoterminowych. Zapis ten został wynegocjowany w Komisji Trójstronnej. Pracodawcy nie chcą też przepisu dotyczącego mobbingu. Ich zdaniem w większości krajów Unii Europejskiej taki zapis nie obowiązuje.