PolskaPracodawcy nie tacy źli

Pracodawcy nie tacy źli

Z badań przeprowadzonych dla PKPP Lewiatan przez SGH wynika, że zdecydowana większość pracowników nie stwierdza naruszeń Kodeksu Pracy w swoich firmach i pozytywnie ocenia organizację pracy oraz kompetencje kierownictwa.

22.06.2006 | aktual.: 22.06.2006 15:37

22 czerwca 2006 r. odbyła się zorganizowana przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan oraz firmę IBM Polska konferencja „Pracujący Polacy 2006”. Przedstawiono na niej wyniki badań PKPP Lewiatan przeprowadzonych przez Szkołę Główną Handlową, których celem było zdiagnozowanie głównych trendów, postaw i obaw Polaków dotyczących pracy. Projekt „Pracujący Polacy” to pierwsze od 10-ciu lat kompleksowe badania opinii i postaw pracowników w Polsce.

Na podstawie badań stwierdzono, że zdecydowana większości badanych deklaruje, że wyróżnione w badaniu normy kodeksu pracy są przestrzegane w ich zakładach pracy. 86,4% respondentów stwierdziło, że pensje są wypłacane regularnie; 80,9% wskazuje, że dokumentacja czasu pracy jest prowadzona prawidłowo; 86,9% uznaje długość urlopów za zgodną z kodeksem pracy. Nieco gorzej oceniane jest przestrzeganie norm czasu pracy – 64,6% respondentów jest przekonana, że w ich zakładach nadgodziny są zawsze wynagradzane właściwie. Podobny odsetek badanych (64,5%) twierdzi, że w ich zakładach szanuje się swobody działalności związkowej (choć co czwarta osoba uchyla się od odpowiedzi na to pytanie).

74% badanych deklarowało, że pracują w ramach umowy na czas nieokreślony, 19% na czas określony. Umowy na czas określony częściej występują w sektorze prywatnym niż publicznym. Inne formy, jak praca weekendowa, praca w domu, praca sezonowa lub dorywcza, a także samozatrudnienie występują stosunkowo rzadko. Tylko 5,5% deklarowało, że w ich przedsiębiorstwach wymaga się od pracowników – w większym bądź mniejszym stopniu – podejmowania samodzielnej działalności. Z różnorodnych form zatrudnienia korzystają najczęściej firmy zagraniczne oraz średnie polskie firmy prywatne.

Bardziej krytycznie oceniamy klimat w pracy, sprawiedliwość dzielenia zadań i ocen pracowników, zaufanie między przełożonymi a podwładnymi, poziom nowoczesności techniki.

Znaczny odsetek pracujących obawia się utraty pracy i ma poczucie, że gdyby to się stało, mieliby duży problem ze znalezieniem pracy. Zarazem jednak aż 75% sądzi, że bezrobotni - jeśli chcą - zawsze mogą dziś znaleźć jakieś źródło dochodów.

[ Więcej o wynikach badań

]( http://i.wp.pl/a/f/rtf/9806/pracujacy_polacy.rtf )

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)