Pracodawcy gnębią związkowców
Typowanie w pierwszej kolejności członków związku do zwolnień grupowych, przenoszenie działaczy na inne stanowiska oraz wypowiadanie im warunków płacy i pracy to najczęstsze przejawy łamania praw związkowych w Polsce w 2003 r. - wynika z raportu opracowanego przez NSZZ Solidarność - informuje
"Gazeta Prawna".
26.02.2004 | aktual.: 26.02.2004 07:36
Praktyka łamania praw związkowych w Polsce jest zjawiskiem powszechnym. Zdaniem autorów raportu, trudna sytuacja społeczno-gospodarcza traktowana jest jako usprawiedliwienie liberalizacji przepisów prawa pracy oraz nieprzestrzegania jego wymogów - podaje dziennik.
Najbardziej ucierpieli działacze z niereprezentatywnych organizacji związkowych. Niesprzyjające dla prowadzenia działalności związkowej są także, zdaniem autorów raportu, zmiany w ustawie o związkach zawodowych wprowadzające zaostrzenie warunków uzyskania statusu zakładowej organizacji związkowej oraz wymogów dotyczących spełnienia warunku przynależności do związku - informuje "Gazeta Prawna".
Nowym zjawiskiem opisanym w raporcie jest to, że pracodawcy coraz częściej ignorują prawo związków do strajku. Procedura strajkowa jest skomplikowana, co powoduje częstą nielegalność tej formy protestu. W przypadku nielegalnego strajku pracownicy tracą wiele świadczeń, a związek naraża się na ryzyko zapłacenia kar pieniężnych - informuje "Gazeta Prawna". (PAP)
* Więcej: Gazeta Prawna - Załamani łamaniem*