Polska"Pracodawcy będą się bali zatrudniać kobiety"

"Pracodawcy będą się bali zatrudniać kobiety"

Pracodawcy utrzymują, że wprowadzenie zakazu zwalniania kobiet po urlopie macierzyńskim zaszkodzi samym kobietom. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan twierdzi, że pracodawcy będą mieli obawy przed zatrudnianiem kobiet, co powiększy bezrobocie wśród tej grupy pracowników.

Jeszcze dzisiaj w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu zmian w kodeksie pracy. Główny kierunek zmian to ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę dla kobiet, powracających do pracy po urodzeniu dziecka.

Projekt PiS-u zakazuje zwalniania pracownicy do chwili, gdy jej dziecko ukończy trzy lata. Propozycja SLD przewiduje roczną gwarancję zatrudnienia dla kobiet powracających do pracy po urlopie macierzyńskim. LPR chce, aby kobieta nie mogła być zwolniona przez dwa i pół roku po urlopie macierzyńskim.

Jeremi Mordasewicz z Lewiatana powiedział, że każda z tych propozycji jest zła, ponieważ pracodawcy będą się bali zatrudniać kobiety, szczególnie młode i bezdzietne.

Według Mordasewicza rozsądniej byłoby zwiększyć podstawę składki, jaka wpływa na indywidualne konto emerytalne osoby na urlopie wychowawczym. SLD chce, by wysokość składki emerytalnej stanowiła wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, a nie - jak dotąd - kwota świadczenia pielęgnacyjnego, która wynosi 420 złotych. Mordasewicz zaznaczył jednak, że pieniądze na ten cel powinny pochodzić z ograniczenia możliwości przechodzenia na wcześniejsze emerytury. Według Mordasewicza również dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem powinien zostać zwiększony z 400 do 500 złotych.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)