ŚwiatPrace nad reformą w Watykanie wkraczają w decydującą fazę

Prace nad reformą w Watykanie wkraczają w decydującą fazę

W Watykanie rozpoczęło się decydujące dla przyszłości Kurii Rzymskiej piąte spotkanie papieża Franciszka z ośmioma kardynałami-doradcami z całego świata. Oczekuje się, że czterodniowe obrady pozwolą nakreślić zarys wielkiej reformy za Spiżową Bramą.

Prace nad reformą w Watykanie wkraczają w decydującą fazę
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Giuseppe Lami

Lipiec przeznaczony tradycyjnie w Watykanie na odpoczynek, gdy nie odbywają się środowe audiencje generalne, papież rozpoczął otwierając posiedzenie Rady Kardynałów, pomagającej mu w przygotowaniu reformy instytucji Stolicy Apostolskiej i w zarządzaniu Kościołem. W obradach uczestniczy też sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin.

Według nieoficjalnych informacji dyskusja skoncentrowana jest na projekcie połączenia niektórych watykańskich kongregacji i licznych papieskich rad oraz wyraźnym określeniu ich kompetencji. Propozycje nowej struktury Kurii Rzymskiej ma przedstawić koordynator Rady Kardynałów, kardynał z Hondurasu Oscar Andres Rodriguez Maradiaga. Po ich wysłuchaniu papież ma podjąć konkretne decyzje.

Nie wyklucza się, jak podkreśla portal Vatican Insider, że w piątek mogą zostać ogłoszone pierwsze informacje na temat reformy w Stolicy Apostolskiej. Jej nadrzędnym celem jest uproszczenie struktury oraz ograniczenie wydatków administracyjnych.

Watykan zastrzegał jednak wcześniej, że prace wymagają wiele czasu. O trudnościach w przygotowaniu reformy i wciąż pojawiających się nowych kwestiach, wymagających rozwiązania, papież mówił w niedawnym wywiadzie dla włoskiego dziennika "Il Messaggero".

Ważnym tematem narady papieża z kardynałami, reprezentującymi wszystkie kontynenty, będzie też przyszłość watykańskiego banku IOR. Zmiana jego oblicza po serii skandali oraz zapewnienie całkowitej przejrzystości to jeden z priorytetów Franciszka.

Doradcami papieża, oprócz kardynała Maradiagi, są też kardynałowie: Giuseppe Bertello z Włoch, Francisco Javier Errazuriz Ossa z Chile, Oswald Gracias z Indii, Reinhard Marx z Niemiec, Laurent Monsengwo Pasinya z Demokratycznej Republiki Konga, Sean Patrick O'Malley z USA i George Pell z Australii.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)