Praca w Unii później
Kurczy się lista państw, które otworzą
swoje rynki pracy dla Polaków zaraz po przystąpieniu naszego kraju
do Unii Europejskiej - ustaliła "Rzeczpospolita".
Z wcześniejszych deklaracji wycofują się Szwecja, Holandia i Dania, które zawsze były dla nas atrakcyjne, jeśli chodzi o miejsca pracy. Są jednak też państwa, które już w tej chwili ułatwiają zatrudnianie Polaków.
Wiele krajów obecnej Unii Europejskiej zapowiadało otwarcie rynków pracy dla Polaków od pierwszego dnia naszego członkostwa. Deklaracje takie usłyszeliśmy od Wielkiej Brytanii, Holandii, Danii, Szwecji, Irlandii. Zniesienie ograniczeń rozważały także Włochy, Grecja i Luksemburg - przypomina "Rz".
Dziś okazuje się, że większość z nich wycofuje się z obietnic. Najnowszy przykład to Holandia. W minioną środę, podczas debaty w parlamencie w Hadze, deputowani zażądali od rządu utrzymania przynajmniej przez dwa lata restrykcji przy zatrudnianiu "tanich Polaków". Rząd ich zapewne posłucha.
Deklarację o otwarciu rynku pracy od 1 maja 2004 roku podtrzymują oficjalnie Szwedzi. Jednak szwedzki rząd zamierza wprowadzić przepisy, które utrudnią Polakom zatrudnienie. W podobnym kierunku zmierzają władze Danii.
Lista krajów, które zamierzają zastosować dwuletni okres przejściowy, staje się coraz dłuższa. Zdecydowały się na to Belgia i Luksemburg, podobnie postąpią zapewne Francja, Włochy, Hiszpania, Portugalia i Finlandia.
Jedynie Wielka Brytania i Irlandia dotrzymały słowa. "Zniesiemy wszystkie ograniczenia dla Polaków chcących podjąć u nas pracę" - zapewnia w rozmowie z "Rz" jeden z angielskich dyplomatów. Zdecydowani wpuścić pracowników z Polski są także Irlandczycy. Wicepremier Irlandii Mary Harney zdecydowała o wprowadzeniu specjalnych preferencji dla obywateli krajów kandydujących jeszcze przed poszerzeniem Unii Europejskiej.
Pewne jest, że najdłużej z okresu przejściowego, być może nawet do 2011 roku, będą chciały korzystać Niemcy i Austria - podkreśla "Rz". (uk)