Praca niepełnoletnia
Praca nieletnich wciąż jest społecznie
akceptowana. W centrum Poznania, późnym wieczorem, kwiaty
sprzedaje 5-letnia dziewczynka. Na ruchliwym skrzyżowaniu, między
samochodami przemyka grupka kilkunastoletnich chłopców. Myją
szyby, by zarobić choć parę groszy - pisze "Życie".
Hanna Kotara z Komitetu Ochrony Praw Dziecka przyznaje, że ciężka praca dzieci poniżej 15 roku życia to, choć sprzeczny z prawem, wciąż problem niewidoczny. Po prostu nie chcemy tego widzieć. Pokutuje w nas społeczne przyzwolenie na tego typu praktyki, więc interwencji w tym temacie jest naprawdę bardzo mało. Społeczeństwo jest za mało wyczulone na problemy młodych ludzi - przyznaje.
Beata Kolska-Lach z poznańskiego oddziału Komitetu dodaje, że nawet nie wie, jak z tym problemem miałaby sobie poradzić. Odsyła na policję. Tymczasem na policji aspirant Krzysztof Kluczyński, specjalista ds. nieletnich Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu uważa, że praca nieletnich nie jest naganna. To nie jest żebractwo - przekonuje. Interweniujemy tylko wtedy, gdy dziecko poniżej 7 roku życia jest pozostawione bez opieki i przez to narażone na niebezpieczeństwo. Wtedy albo rodziców pouczamy, albo występujemy do Sądu Rejonowego - tłumaczy Kluczyński. Sama praca nieletnich nie ma znamion ani przestępstwa, ani wykroczenia. Obok 12-letniej Justyny, która co wieczór sprzedaje róże klientom ogródków piwnych na poznańskim Starym Rynku, policjanci przechodzą beznamiętnie - podkreśla "Życie".
UNICEF alarmuje. Na świecie pracuje co 6 dziecko, z tego 75% wykonuje prace ciężkie i niebezpieczne dla zdrowia.
Jak powiedział "Życiu" Marcin Krauzowicz z Biura Rzecznika Praw Dziecka, jest to, dla często wielodzietnych rodzin, poważne źródło utrzymania. Mimo, że prawo zakazuje pracy dzieci poniżej 15 roku życia (co jest zgodne z europejskimi standardami), to jest to w rzeczywistości przepis martwy.
Więcej: * Życie - Praca niepełnoletnia*