PolskaPóźne macierzyństwo zmniejsza ryzyko raka jajnika

Późne macierzyństwo zmniejsza ryzyko raka jajnika

Urodzenie dziecka po 35. roku życia
wyraźnie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajnika - donieśli
naukowcy. Wyniki ich badań opublikowało pismo "Fertility and
Sterility".

Zespół uczonych z Uniwersytetu Południowej Kalifornii doszedł do takich wniosków po przebadaniu kilkusetosobowej grupy kobiet zdrowych oraz kilkuset chorych na raka jajnika. Okazało się, że kobiety, które rodziły, rzadziej chorują na ten rodzaj nowotworu niż te, które nie mają dziecka.

Najciekawsze wyniki dało jednak porównanie wieku badanych. Jak podkreślają naukowcy, kobiety, które urodziły dziecko po 35. roku życia, aż o 68 procent rzadziej zapadają na raka jajnika niż te, które nigdy nie rodziły.

Były one pod tym względem także w lepszej sytuacji niż kobiety, które zdecydowały się na macierzyństwo wcześniej (przed 25. i 30. rokiem życia), a nawet niż młodsze od nich matki czwórki (i więcej) dzieci.

Rak jajnika, nazywany "cichym zabójcą" kobiet, rozwija się podstępnie, nie dając żadnych objawów. Bardzo często wykrywa się go wtedy, gdy na skuteczne leczenie jest już za późno.

Autorzy najnowszej pracy liczą na to, że rozszyfrowanie mechanizmu odpowiedzialnego za zaobserwowany związek może w przyszłości zaowocować nową metodą profilaktyki (tzw. chemoprewencją) raka jajnika. Jest to ważne zwłaszcza dla kobiet z rodzinnym ryzykiem tego schorzenia.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)