PolskaPoznański Zamek Królewski zostanie odbudowany

Poznański Zamek Królewski zostanie odbudowany

Do 2008 roku na Wzgórzu Przemysła w Poznaniu odbudowany zostanie Zamek Królewski Przemysła II, króla Polski. Podpisano już czterostronną umowę w tej sprawie.

22.11.2004 15:55

Sygnatariusze umowy: prezydent Poznania, marszałek Województwa Wielkopolskiego, dyrektor Muzeum Narodowego oraz prezes społecznego komitetu odbudowy zamku - zobowiązali się do współfinansowania odbudowy i do współkorzystania z odbudowanego obiektu.

Zamek ma być odbudowany najpóźniej do 2008 roku. Będzie on własnością Muzeum Narodowego w Poznaniu. Fundusze na ten cel pochodzą od władz Poznania (6 mln zł) i województwa wielkopolskiego (6 mln zł) oraz od prywatnych darczyńców (3 mln zł). Zamek Królewski będzie przypominał o stołeczności Poznania, a Muzeum Narodowe zyska dodatkowe sale wystawiennicze - powiedział inicjator odbudowy zamku, senator Włodzimierz Łęcki, po podpisaniu umowy.

W zamian za partycypację w kosztach budowy właściciel Zamku, Muzeum Narodowe, będzie przez 10 lat nieodpłatnie udostępniać władzom województwa i miasta zamkowe pomieszczenia w celach reprezentacyjnych. Najważniejsze jest to, że Poznań spróbuje zrekonstruować Zamek Królewski, który będzie atrakcją turystyczną - powiedział prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

W XIII wieku, za panowania Przemysła II, Poznań był stolicą Polski. Wzniesiony w 2 poł. XIII wieku poznański Zamek Królewski był rezydencją panującego wówczas króla Polski Przemysła II. W wiekach następnych, kiedy królowie rezydowali już w Warszawie i Krakowie, zamek ten był ich siedzibą w czasie wizyt w Poznaniu.

Przemysł II, książę z wielkopolskiej linii Piastów, był pierwszym królem Polski po latach rozbicia dzielnicowego. W 1295 roku koronował się na króla. Kilka miesięcy później, w 1296 roku, został zamordowany przez Brandenburczyków w Rogoźnie (Wielkopolska).

W ciągu wieków poznański Zamek Królewski był wielokrotnie przebudowywany. Podczas II wojny światowej został poważnie zniszczony i odbudowano go tylko fragmentarycznie. Jego planowana rekonstrukcja nawiązywać ma do stylu renesansowego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)