Trwa ładowanie...

Poznański ratusz drugim najtańszym w Polsce

Poznań znalazł się na drugim miejscu w rankingu najtańszych urzędów administracji samorządowej w Polsce.

Share
Poznański ratusz drugim najtańszym w Polsce
Źródło: Urząd Miasta Poznania
d2bi1uy

Ranking opublikowało pismo samorządu terytorialnego "Wspólnota". Powstał w oparciu o porównanie wydatków bieżących na administrację samorządową w 2013 roku w grupach szeregujących gminy według liczby ich mieszkańców.

W gronie miast wojewódzkich najniższe okazały się koszty administracji w Toruniu, który pierwsze miejsce zdobył już po raz ósmy. Poznań uplasował się na drugim miejscu, trzeci jest Białystok, a czwarta Łódź.

Ile każdy poznaniak wydaje na utrzymanie urzędników dokładnie nie wiadomo, ale jest to kwota na pewno wyższa niż 203,42 zł, bo tyle wynoszą roczne wydatki bieżące na administrację w przeliczeniu na jednego mieszkańca w najtańszym Toruniu. Najwięcej, bo aż 450,65 zł kosztuje utrzymanie administracji w Warszawie.

d2bi1uy

- Drugie miejsce Poznania to efekt prowadzonej od lat polityki zarządzania – wyjaśnia Paweł Marciniak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Poznania. – Mamy już kilka grup zakupowych, czyli porozumień z instytucjami i firmami, w których wspólnie, czyli taniej, kupujemy prąd, wodę czy płacimy za telefony komórkowe. Do tego planujemy i wydajemy pieniądze poznaniaków w rozsądny sposób, nie ma więc niespodziewanych kosztów. Od lat działa u nas, na przykład, zintegrowany system drukowania, kopiowania i skanowania, co oznacza brak drukarek przy biurkach pracowników Urzędu. To i ekologiczne i oszczędne. Wzmacniamy też e-admnistrację i obsługę klientów, czyli załatwianie spraw urzędowych szybciej, a czasem wręcz bez wizyty w UMP - tłumaczy rzecznik.

d2bi1uy

Podziel się opinią

Share
d2bi1uy
d2bi1uy
Więcej tematów