Poznańscy rowerzyści chcą stworzenia interaktywnej mapy miasta
Poznańska Masa Krytyczna apeluje do Zarządu Dróg Miejskich o stworzenie interaktywnej mapy rowerowej Poznania, którą można przeglądać w telefonach komórkowych.
08.09.2014 09:57
Interaktywne mapy rowerowe dostępne nie tylko w Internecie, ale także telefonach komórkowych oferują swoim rowerzystom władze Warszawy, a także Radomia. O podobnej aplikacji marzą także poznańscy rowerzyści.
- Pozwoli ona na bieżące przeglądanie informacji o sytuacji drogowej, wybranie dogodnej trasy i zwiększenie dostępności pozostałej infrastruktury służącej rowerzystom - wyjaśnia Kamila Sapikowska z Poznańskiej Masy Krytycznej, która wysłała w tej sprawie oficjalną prośbę do Zarządu Dróg Miejskich.
Rowerzyści chcieliby, aby taka mapa zawierała informacje m.in. o drogach rowerowych, miejscach, gdzie dopuszcza się ruch rowerowy na chodnikach, ulicach o uspokojonym ruchu, ulicach wyłączonych z ruchu rowerowego, kontrapasach, trasach turystycznych, stojakach rowerowych, sklepach i warsztatach rowerowych, a także aktualnych remontach i innych utrudnieniach.
- Mapa usprawni wówczas zarówno codzienne poruszanie się po mieście rowerem, jak i zachęci turystów do korzystania z rowerów - własnych lub wypożyczanych ze stacji Poznańskiego Roweru Miejskiego - przekonuje Sapikowska.
Co na to drogowcy? Dorota Wesołowska, rzecznik prasowy ZDM zwraca uwagę, że od sześciu lat wydawany jest przewodnik "Rowerem po Poznaniu". Aktualna wersja przewodnika jest dostępna na stronie internetowej ZDM Poznań.
- Od kilku lat istnieje możliwość pobrania informacji wraz z infografikami na urządzenia mobilne - mówi w rozmowie z WP.PL Wesołowska. - Serdecznie zapraszamy wszystkich do lektury, tym bardziej że są tu nie tylko informacje o tym, jak poruszać się rowerem w granicach administracyjnych Poznania. Proponujemy również wycieczki poza miasto, przedstawiamy historię ruchu rowerowego, udzielamy porad - dodaje.
Rzecznik ZDM przypomina też, że trzy lata temu Urząd Miasta wydał "Mapę tras rowerowych i atrakcji turystycznych".
- Pragniemy również dodać, że trwa aktualizacja interaktywnej mapy Poznania - zapewnia Wesołowska. - Mapa jest sukcesywnie wzbogacana o kolejne warstwy - mówi.
Do końca grudnia ma zakończyć się proces zmian i unowocześniania portalu miejskiego wraz z kompletem e-usług i systemem mapowym. Wtedy również serwis dotyczący transportu miejskiego wraz z interaktywną mapą Poznania ma być dostępny na urządzeniach mobilnych.