Trwa ładowanie...
26-10-2015 11:21

Poznańscy naukowcy badają, jak magnetoterapia wspomaga leczenie

Terapia z wykorzystaniem stałego lub zmiennego pola magnetycznego jest skuteczna, jako metoda wspomagająca leczenie bólu, chorób niedokrwiennych czy [ poprawy metabolizmu ]( https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyspieszyc-przemiane-materii ) - dowodzą badania poznańskich naukowców. Według ekspertów terapia ta w połączeniu z farmakologia daje niezwykle dobre rezultaty.

Poznańscy naukowcy badają, jak magnetoterapia wspomaga leczenieŹródło: Fotolia, fot: apops
d4in4qh
d4in4qh

- Stosowanie magnetoterapii powoduje nie tylko poprawę ukrwienia, funkcjonowania metabolizmu, ale zmusza również pewne komórki i tkanki do rozpoczęcia procesów regeneracyjnych. Ma to ogromne zastosowanie zwłaszcza w poprawie ruchomości stawów, stabilizacji ciśnienia tętniczego, procesu gojenia ran czy leczenia bólu - podkreślił Robert Oczkowski z Miasta Kobiet.

Jak dodał, magnetoterapia w połączeniu z farmakologią przynosi niezwykle pozytywne rezultaty w odniesieniu do zmniejszenia dolegliwości u pacjenta.

Eksperci z Instytutu Badań Fizykomedycznych (IBF) podkreślają, że pole ziemskie jest bardzo istotnym elementem ludzkiego życia, a dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest tak samo niezbędne jak powietrze czy woda.

- W normalnych warunkach pole to przenika przez organizm niemal bez strat, czyli nie zmienia swojej wartości, w przeciwieństwie choćby do fal elektromagnetycznych, np. słońca, które zostawia za obiektem czy człowiekiem widoczny cień - mówił prof. Jerzy Janicki.

d4in4qh

- Kierunek przebiegu głównych linii pola magnetycznego biegnie od bieguna północnego do południowego. Taki wektor powoduje m.in. lokalne zmiany wartości tego pola oraz jego kierunku. Wówczas pojawiają się na Ziemi miejsca o zwiększonym natężeniu pola magnetycznego. Taka sytuacja występuje m.in. na platformie azjatyckiej w krainie Hunza - dodał.

Na podstawie badań i obserwacji udowodniono, że występowanie zwiększonego pola powoduje lepszą jakość życia i wpływa na jego długość. W rejonie Bamy, Hunzy czy Abchazji ludzie żyją ponad 100 lat, mają więcej sił witalnych i w znacznie mniejszym stopniu zapadają na choroby cywilizacyjne.

Magnetoterapia powstała jako metoda fizykalna pozwalająca człowiekowi m.in. na uzupełnienie i uregulowanie poziomu i niedoboru pola magnetycznego w organizmie. Specjaliści, bazując na aktualnych badaniach naukowych są zdania, że zastosowanie tej terapii może być też większe niż pierwotnie zakładano.

Obecnie wyróżnia się dwa typy magnetoterapii. Jednym z nich jest stosowanie stałego pola magnetycznego. Jak zaznacza prof. Janicki, stałe pola magnetyczne uznawane są za bardzo bezpieczne, nieszkodliwe, a odpowiednie rozkłady tego pola są bardzo skuteczne.

d4in4qh

- Taka terapia ma nie tylko działanie przeciwbólowe, ale i wpływa na dotlenienie organizmu, na restytucję powysiłkową, objętość wyrzutową serca. Prowadziliśmy badania w wielu ośrodkach medycznych i okazało się, że np. leżenie pacjenta na takim układzie pola multigradientowego powodowało zmniejszenie restytucji powysiłkowej o 50 proc. to znaczy, że ciśnienie i tętno pacjenta dochodziło do normy o połowę szybciej niż bez zastosowania takiego pola - wyjaśnił.

Zaznaczył ponadto, że pole magnetyczne przy jego zastosowaniu terapeutycznym może być odpowiednio kształtowane; z dostosowaniem jego parametrów, jak np. wartość.

Magnetoterapia z wykorzystaniem zmiennego pola magnetycznego jest wykorzystywana obecnie m.in. w niektórych klinikach i przychodniach. Terapia ta wykorzystywana m.in. przez Miasto Kobiet opiera się na polu pulsacyjnym, a dzięki możliwości dostosowania jego częstotliwości wpływa bezpośrednio na skuteczność i możliwości terapeutyczne.

d4in4qh

Według IBF i na podstawie przeprowadzonych badań terapia z wykorzystaniem pulsacyjnych pól magnetycznych (PPM) pozwala na łagodzenie m.in. bólu neuropatycznego, reumatycznego, pooperacyjnego i pourazowego. "Po dwutygodniowym stosowaniu PPM zaobserwowano (także) zmniejszenie bólów mięśniowo-stawowych o 46 proc., zmniejszenie odczuwanego zmęczenia o 44 proc. i poprawę jakości snu o 52 proc." - czytamy w przygotowanej przez IBF opinii.

Jak podkreślił Oczkowski, barierą stosowania tych metod w praktyce medycznej, jest niedostateczny poziom wiedzy o tym, że z takich możliwości można skorzystać oraz mentalność współczesnego społeczeństwa, które żyjąc w ciągłym biegu, kwestie własnego zdrowia odkłada na później.

- Poszukiwanie nowych, skutecznych metod jest niezwykle istotne, bo to są kwestie, których nie można bagatelizować, jak: problemy z sercem, nadciśnieniem, cukrzyca, problemy z kręgosłupem i ze stawami, które ma coraz więcej Polaków. Jest więc nad czym pracować i co ratować, co potwierdzają spotkania organizowane przez Miasto Kobiet - podsumował Oczkowski.

O badaniach i zastosowaniu innowacji w leczeniu eksperci dyskutowali w sobotę w poznańskim Centrum Zaawansowanych Technologii Nobel-Tower. Konferencja naukowa odbyła się z okazji 20-lecia Instytutu Badań Fizykomedycznych.

d4in4qh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4in4qh
Więcej tematów