Trwa ładowanie...
d4f7y41
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Poznańscy franciszkanie: w naszym kościele stoi największy żłóbek w Polsce

Poznańscy franciszkanie od lat przygotowują w kościele przy pl. Bernardyńskim ruchomy żłóbek. Jak mówią, to największy żłóbek w Polsce, skonstruowany wewnątrz świątyni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uchodząca za jedną z największych w Europie i największą w Polsce szopka bożonarodzeniowa w kościele św. Franciszka Serafickiego w Poznaniu
Uchodząca za jedną z największych w Europie i największą w Polsce szopka bożonarodzeniowa w kościele św. Franciszka Serafickiego w Poznaniu (PAP, Fot: Marek Zakrzewski)
d4f7y41

Żłóbek ma 27 metrów głębokości, 14 metrów szerokości i 16,5 metra wysokości. W tym roku został wzbogacony o motywy i elementy związane z Polską i polskimi krajobrazami.

- Od kilku lat nasz żłóbek przedstawiał rzeczywistość betlejemską, nawiązywał do jej architektury, pojawiali się w nim starotestamentowi prorocy. W tym roku wróciliśmy do scenerii typowo polskiej: z chatami pokrytymi słomą i z polskim krajobrazem. Chcemy przez to pokazać, że Bóg przyszedł na świat nie tylko 2 tysiące lat temu, ale że przychodzi również tu i teraz - powiedział rzecznik poznańskiej prowincji św. Franciszka z Asyżu o. Leonard Bielecki.

Nad żłóbkiem rozpościera się "niebo" z takim układem gwiazd, jaki był przed dwoma tysiącleciami nad Betlejem. Wewnątrz żłóbka umieszczono ok. 200 figur.

d4f7y41

- Przy zmianie scenerii doszły nowe elementy, które przez ostatnie lata czekały w magazynie. Jest więcej ruchomych figur, tym razem ponad 20. Najstarsze to aniołowie, święta rodzina i pasterze. Te przepiękne, drewniane figury mają po 60 lat - powiedział o. Bielecki.

Żłóbek rokrocznie ogląda nawet kilkanaście tysięcy osób. Franciszkanie nie wykluczają, że dzięki transmisji w internecie w kolejnych latach na żłóbek będzie można zerkać przez sieć.

Według zakonników ich żłóbek jest nie tylko największą stworzoną wewnątrz świątyni konstrukcją w kraju, ale i w Europie. Jak podkreślił o. Bielecki, dotąd nie znaleźli większego żłóbka, nikt też nie zgłosił się do nich z informacją o większej konstrukcji.

Tradycja budowania żłóbka w kościele na pl. Bernardyńskim w Poznaniu sięga lat 50. ubiegłego wieku.

d4f7y41

Podziel się opinią

Share

d4f7y41

d4f7y41
Więcej tematów