Trwa ładowanie...
dji7k1h

Poznań siedzibą Adolfa Hitlera?

Niemiecki historyk Heinrich Schwendemann twierdzi, że od 1941 roku zamek cesarza Wilhelma w Poznaniu przygotowywany był na siedzibę Adolfa Hitlera po ostatecznym zwycięstwie nad Związkiem Radzieckim.

dji7k1h
dji7k1h

Monumentalne kolumny, ściany z piaskowca, marmuru i granitu, amfiladowy układ sal - to elementy stylu architektonicznego stworzonego przez Alberta Speera dla kanclerza Trzeciej Rzeszy Adolfa Hitlera. Kwintesencja tego stylu to poznański zamek - stwierdził historyk z Uniwersytetu we Fryburgu.

Poznański zamek został dla Hitlera całkowicie przebudowany - twierdzi Heinrich Schwendemann. Historyk podkreślił, że usunięto neoromański wystrój wnętrz rezydencji Wilhelma i wprowadzono styl, który Hitler i Speer stworzyli w latach 30.

To jedyna zachowana rezydencja Hitlera. W czasie działań wojennych zniszczone zostały: kancelaria Trzeciej Rzeszy w Berlinie, zamek w Berchtesgaden i siedziba w Monachium. Adolf Hitler nigdy w poznańskim zamku nie był.

Zdaniem poznańskich historyków: doktor Bożeny Górczyńskiej-Przybyłowicz i Janusza Pazdera przebudowa zamku, która pochłonęła ponad 19 mln marek, była symboliczną kontynuacją polityki germanizacyjnej cesarza Wilhelma II.(an)

dji7k1h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dji7k1h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj