Poznań siedzibą Adolfa Hitlera?
Niemiecki historyk Heinrich Schwendemann twierdzi, że od 1941 roku zamek cesarza Wilhelma w Poznaniu przygotowywany był na siedzibę Adolfa Hitlera po ostatecznym zwycięstwie nad Związkiem Radzieckim.
Monumentalne kolumny, ściany z piaskowca, marmuru i granitu, amfiladowy układ sal - to elementy stylu architektonicznego stworzonego przez Alberta Speera dla kanclerza Trzeciej Rzeszy Adolfa Hitlera. Kwintesencja tego stylu to poznański zamek - stwierdził historyk z Uniwersytetu we Fryburgu.
Poznański zamek został dla Hitlera całkowicie przebudowany - twierdzi Heinrich Schwendemann. Historyk podkreślił, że usunięto neoromański wystrój wnętrz rezydencji Wilhelma i wprowadzono styl, który Hitler i Speer stworzyli w latach 30.
To jedyna zachowana rezydencja Hitlera. W czasie działań wojennych zniszczone zostały: kancelaria Trzeciej Rzeszy w Berlinie, zamek w Berchtesgaden i siedziba w Monachium. Adolf Hitler nigdy w poznańskim zamku nie był.
Zdaniem poznańskich historyków: doktor Bożeny Górczyńskiej-Przybyłowicz i Janusza Pazdera przebudowa zamku, która pochłonęła ponad 19 mln marek, była symboliczną kontynuacją polityki germanizacyjnej cesarza Wilhelma II.(an)