PolskaPoznań czeka najazd młodych ludzi

Poznań czeka najazd młodych ludzi

Przygotowania do Europejskiego Spotkania Młodych w Poznaniu wkraczają w decydującą fazę. Za miesiąc i pięć dni do stolicy Wielkopolski może przyjechać aż 70 tysięcy młodych ludzi nie tylko ze Starego Kontynentu, ale także z Azji i Afryki. Wczoraj z apelem o gościnność zwrócił się do archidiecezjan arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Poznań czeka najazd młodych ludzi
Źródło zdjęć: © WP.PL

Europejskie Spotkanie Młodych organizuje ekumeniczna Wspólnota z Taizé od 1980 roku. Poznań jest trzecim polskim miastem po Wrocławiu i Warszawie, które będzie organizatorem tego wydarzenia. Wstępne szacunki wskazują, że w Poznaniu na przełomie roku spotka się nawet 70 tysięcy młodych ludzi. Już 15 tysięcy osób z różnych krajów świata oficjalnie potwierdziło swój przyjazd do Poznania. A trzeba pamiętać, że większość Polaków zgłosi się zapewne na ostatnią chwilę.

Taka liczba zgłoszeń to między innymi efekt działań promocyjnych. Poznań pokazał się w wakacje w samej wsi Taizé we Francji. Młodzi w koszulkach "See you in Poznań" zapraszali do Polski gości z licznych krajów świata. Na Jasnej Górze w Częstochowie umieszczono ogromny baner reklamowy z zaproszeniem do Poznania.

Na pewno przyjadą młodzi z Francji, Portugalii, Włoch i Niemiec, ale też z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Turkmenistanu i z Uzbekistanu. Jest również dwanaście zgłoszeń z Togo, republiki w zachodniej Afryce nad Zatoką Gwinejską. Z kolei kilkudziesięciu młodych ludzi z włoskiej L'Aquili, dotkniętej w tym roku trzęsieniem ziemi, przybędzie na koszt organizatorów.

Miniony weekend w poznańskim centrum przygotowań upłynął pod znakiem odwiedzin parafialnych koordynatorów przygotowań, którzy przekazali informacje dotyczące m.in. liczby osób gotowych przyjąć młodych ludzi w swoich domach. Za tydzień okaże się, czy spełni się marzenie organizatorów, by wszystkich zakwaterować u rodzin.

- Rozdaliśmy ponad sto tysięcy broszurek na temat spotkania. A w przygotowania zaangażowało się aż 158 parafii w Poznaniu i okolicach - podkreśla brat Marek ze Wspólnoty z Taizé, poznaniak z urodzenia.

O wielkopolską gościnność apelują hierarchowie archidiecezji poznańskiej. - Zwracam się do wszystkich naszych archidiecezjan z apelem o poszerzenie serc - mówi arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański. - Mam nadzieję, że wszyscy, którzy przyjadą, znajdą zakwaterowanie w rodzinach, a nie szkołach. Dlatego zachęcam, by jak najszybciej zgłosić organizatorom deklarację gościnności. Trzeba pozbyć się lęku, bo młodzi nie są uciążliwi. Bracia podkreślają, że pielgrzymi potrzebują tylko dwa metry kwadratowe i przebywają w domach tylko od godziny 22 do ósmej rano. Byłoby więc rzeczą niewyobrażalną, gdyby ten moment szczególny dla archidiecezji, Polski i Kościoła w Europie, przeszedł niezauważony i nienależycie przeżyty - podkreśla arcybiskup Gądecki.

Europejskie Spotkanie Młodych będzie dużym przedsięwzięciem. W jego przygotowanie zaangażowały się władze miasta, powiatu i województwa. Uruchomionych zostanie dwadzieścia specjalnych pociągów, dzięki którym młodzi przyjadą na spotkania z okolicznych miejscowości - Gniezna, Środy Wielkopolskiej czy Kościana. Modlitwy będą odbywały się w halach MTP, które według organizatorów na pięć dni staną się wielką bazyliką. Europejskie Spotkanie Młodych w Poznaniu rozpocznie się we wtorek 29 grudnia i potrwa do soboty 2 stycznia.

- Chcielibyśmy, by to wydarzenie było przypowieścią o zaufaniu opowiedzianą przez młodych - podkreśla brat Marek.

Program ramowy spotkań młodych
29 grudnia: Przyjęcie uczestników. Wieczorem na terenie MTP kolacja i modlitwa.
30 grudnia: Rano w parafiach spotkania w grupach. Po południu spotkania tematyczne prowadzone przez braci z Taizé i zaproszonych gości.
31 grudnia: Od rana program jak dzień wcześniej. O godzinie 23 w parafiach czuwanie w intencji pokoju na świecie i powitanie Nowego Roku – Święto Narodów.
1 stycznia: Od rana spotkania w parafiach. W południe świąteczny obiad z rodzinami. Po południu spotkania w grupach narodowych lub regionalnych. Wieczorem kolacja i wspólna modlitwa.
2 stycznia: Rano w parafiach modlitwa pożegnalna. W południe wyjazd.

Polecamy w wydaniu internetowym: Poznań - Wrocław: Kto okazał się lepszy?

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)