placeholder_40djg1

Poznań. Abp Jędraszewski ma odprawić jubileuszową mszę. Protest absolwentów liceum

Abp Marek Jędraszewski ma odprawić mszę z okazji 100-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego. Sprzeciwia się temu część absolwentów, którzy organizują z tej okazji protest.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Absolwenci poznańskiego liceum nie chcą, aby jubileuszową mszę odprawił abp Marek Jędraszewski
Absolwenci poznańskiego liceum nie chcą, aby jubileuszową mszę odprawił abp Marek Jędraszewski (PAP, Fot: Jacek Bednarczyk)
placeholder_40djg1

Jednym z punktów obchodów stulecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu jest uroczysta msza św., do której dojdzie w kościele przy ul. Stolarskiej. Nabożeństwo ma odprawić metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który jest poznaniakiem i ukończył tę uczelnię. Nie zgadza się z tym część absolwentów tzw. "Marcinka", która organizuje z tej okazji protest.

Demonstracja zaplanowana jest na pół godziny przed rozpoczęciem mszy. "Wypowiedzi tej osoby w przestrzeni publicznej są wszystkim znane. Język pogardy, którym się posługuje jest nie do przyjęcia. Tak się składa, że jest on absolwentem naszego liceum, a ponieważ wyraził chęć odprawienia mszy jubileuszowej tym samym uniemożliwił uczestnictwo wielu z nas" - mówi o duchownym jedna z organizatorek.

placeholder_40djg1

Chęć udziału w wydarzeniu na Facebooku zadeklarowało 76 osób, a 236 jest zainteresowanych. Protestujący planują stanąć z banerem: "Jędraszewski! Wstyd nam za ciebie! Absolwenci 'Marcinka'". Inni absolwenci, razem z byłymi członkami Samorządu Uczniowskiego i nauczycielką wysłali dodatkowo list do dyrekcji szkoły w sprawie duchownego.

"Wygłaszane wypowiedzi uderzają w przedstawicieli innych wyznań religijnych, noszą znamiona rasizmu, ksenofobii i homofobii, a także mowy nienawiści. Ponadto arcybiskup publicznie relatywizuje i bagatelizuje przestępstwa seksualne w Kościele" - czytamy. Pod dokumentem podpisało się 45 osób.

"'Marcinek' przez minione stulecie wykształcił wiele pokoleń absolwentów ucząc je języka tolerancji i szacunku dla różnorodności. Ufamy, że w licznym gronie odnaleźć można duchownych, którzy choć nie piastują wysokich stanowisk kościelnych, swoją działalnością lepiej oddają ducha społeczności absolwentów liceum i którzy zgodziliby się na odprawienie uroczystej mszy" - dodają.

Zobacz także: Arcybiskup o filmie Sekielskiego. Reakcja Scheuring-Wielgus

placeholder_40djg1

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
placeholder_40djg1
placeholder_40djg1