Poznaj mapę wędrówki praprzodka
DNA 100 tys. osób z całego świata zostanie
zbadanych w ramach Projektu Genograficznego - poinformował w Warszawie znakomity genetyk, badacz, a zarazem pisarz i
popularyzator nauki 36-letni dr Spencer Wells.
Gatunek Homo sapiens powstał w Afryce ok. 200 tys. lat temu. Zaledwie 50-80 tys. lat temu opuścił afrykańskie równiny i rozpoczął powolną ekspansję na wszystkie kontynenty, różnicując się z upływem pokoleń na Eskimosów, Aborygenów, Europejczyków, Indian i Afrykanów.
Celem badań kierowanych przez Wellsa jest sporządzenie mapy migracji człowieka w ciągu tysiącleci oraz poznanie naszych przodków do 60 tysięcy lat wstecz. Osoby, które zgłoszą się do uczestnictwa w programie, dowiedzą się, skąd pochodzą ich przodkowie.
Udoskonalenie badań DNA pozwoliło niezwykle precyzyjnie śledzić wędrówki naszych przodków. Jak przekonuje dr Spencer Wells, ślady prehistorycznych międzykontynentalnych podróży człowieka są zapisane w naszych genach.
Badania zostaną przeprowadzone w 10 ośrodkach rozproszonych po całym świecie i obejmą w ciągu pięciu lat 100 tysięcy próbek zebranych od członków lokalnych populacji i plemion tubylczych z całego świata oraz ochotników, którzy zgłoszą się do udziału w projekcie.
Po zgromadzeniu materiału genetycznego międzynarodowe grono uczonych przeanalizuje wyniki i sporządzi raport - mapę ludzkich wędrówek oraz drzewo genealogiczne współczesnego człowieka. Powstały bank danych będzie jednym z największych zbiorów informacji genetycznych. Zasoby te zostaną udostępnione za darmo i bez ograniczeń środowisku naukowemu.
Udział w projekcie może wziąć każdy. Wystarczy kupić specjalny zestaw potrzebny do pobrania DNA z wewnętrznej strony policzka (zabieg jest bezbolesny), aby przyczynić się do powstania mapy wędrówek ludzkości i poznać swoich przodków aż do 60 tysięcy lat wstecz.
Dotychczas na taki zakup zdecydowało się ponad 100 tysięcy osób - głównie z USA i Europy. Zestaw można kupić za pośrednictwem strony internetowej www.nationalgeographic.com.
Próbka DNA zostanie poddana analizie i anonimowo dołączona do bazy danych Projektu Genograficznego. Na stronie www.nationalgeographic.com uczestnicy będą mogli śledzić postępy w identyfikacji szlaków migracji swych dalekich przodków oraz stopień zaawansowania całego przedsięwzięcia.
Fundusze pochodzące ze sprzedaży zestawów do pobrania próbek DNA wspomogą rozwój edukacji wśród tubylczych plemion całego świata.