Pożegnanie Stanisława Zagajewskiego
W poniedziałek zostanie pochowany Stanisław Zagajewski - wybitny rzeźbiarz-samouk, przez 45 lat związany z Włocławkiem. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w bazylice katedralnej we Włocławku. Artysta spocznie na cmentarzu komunalnym przy ulicy Chopina.
12.04.2008 | aktual.: 12.04.2008 07:14
Stanisław Zagajewski był jednym z czołowych polskich prymitywistów, zwanym "Włocławskim Nikiforem". Zmarł w ubiegłym tygodniu w szpitalu we Włocławku. Miał prawdopodobnie 81 lat. Prawdopodobnie, ponieważ data jego urodzenia nie jest znana. Zimą 1929 roku został znaleziony na schodach kościoła świętej Barbary w Warszawie. Przypisano mu wtedy fikcyjne imię i nazwisko oraz datę urodzenia - 27 września 1927 roku. Dzieciństwo spędził w klasztornych zakładach opiekuńczych. Zarabiał na życie wykonując wiele różnych zawodów: kucharza, ogrodnika, introligatora, krawca, był także stróżem nocnym i konwojentem. Wykonywał także sztukaterie na warszawskiej Starówce, pracował przy budowie MDM-u i Trasie W-Z.
Od najmłodszych lat jego wielką pasją było rzeźbienie w glinie. Jego zdolności zostały odkryte dość wcześnie, jednak do średniej szkoły plastycznej nie mógł zostać przyjęty, gdyż nie ukończył szkoły podstawowej. Sztuki wypalania glinianych form nauczono go w "Cepelii", dla której robił gliniane ptaszki. Dzięki osobistym staraniom profesora Aleksandra Jackowskiego z Instytutu Sztuki PAN otrzymał we Włocławku niewielki domek, gdzie żył i pracował do do końca życia.
Stała ekspozycja prac Stanisława Zagajewskiego znajduje się od ponad 20 lat w gmachu Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.