PolskaPożegnanie prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego we Wrocławiu

Pożegnanie prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego we Wrocławiu

Wrocławianie będą dziś mogli oddać hołd ostatniemu prezydentowi na uchodźstwie Ryszardowi Kaczorowskiemu. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o 9.00 wprowadzeniem trumny w uroczystej asyście do Oratorium Marianum, na parterze gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego. Zostanie tam odprawione nabożeństwo pod przewodnictwem kardynała Henryka Gulbinowicza.

Od 10.00 trumna z ciałem prezydenta Kaczorowskiego będzie wystawiona w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego, każdy będzie mógł złożyć hołd tragicznie zmarłemu. Po południu - o 16.30 - w kościele uniwersyteckim będzie odprawiona msza święta za spokój duszy śp. Ryszarda Kaczorowskiego pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego księdza arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego. Po mszy o 18.30 trumna powróci do Oratorium Marianum, gdzie będzie wystawiona do 22.00.

Ryszard Kaczorowski urodził się 26 listopada 1919 roku w Białymstoku. Jako harcerz organizował służby pomocnicze w czasie kampanii wrześniowej w 1939 roku, a następnie oddziały Szarych Szeregów. W 1940 roku został komendantem chorągwi. Aresztowany przez NKWD w lutym 1941 roku i zesłany na Kołymę. W 1942 roku wstąpił do armii generała Andersa. Walczył pod Monte Cassino.

Po zakończeniu wojny pozostał na emigracji. W 1949 roku ukończył Szkołę Handlu Zagranicznego w Londynie. Wiele lat pracował w przemyśle, działając jednocześnie w polskich organizacjach: w harcerstwie, stowarzyszeniu kombatantów, w Radzie Koordynacyjnej Polonii Wolnego Świata. W 1986 roku został powołany do Rządu RP na uchodźstwie, w którym sprawował funkcję ministra ds. krajowych.

Urząd prezydenta RP na uchodźstwie objął w dniu 19 lipca 1989 roku, a 22 grudnia 1990 roku przekazał insygnia władzy prezydentowi Lechowi Wałęsie. W maju 1991 roku był uroczyście promowany na doktora honoris causa naszej uczelni. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu, którym polska delegacja leciała na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Jego ciało przed tygodniem ekshumowano, gdyż po analizie dokumentów otrzymanych z Rosji, polscy prokuratorzy podejrzewali, że doszło do zamiany ciała z inną ofiarą katastrofy smoleńskiej.

Badania genetyczne potwierdziły te przypuszczenia. Nie podano oficjalnie z kim podczas identyfikacji pomylono Ryszarda Kaczorowskiego. Do pomyłki przyznał się Jacek Najder, ówczesny wiceminister spraw zagranicznych. W wydanym oświadczeniu oficjalnie przeprosił rodzinę.

Oba ciała były badane tomografem komputerowym w Krakowie, a następnie przewiezione do Wrocławia, gdzie przeprowadzono sekcje zwłok. Wykonano też badania genetyczne. To kolejna pomyłka, do jakiej doszło podczas identyfikacji ciał ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. We wrześniu ekshumowano ciała Anny Walentynowicz i Teresy Walewskiej- Przyjałkowskiej. Okazało się, że zostały one zamienione. Do końca roku prokuratura zapowiada jeszcze co najmniej dwie ekshumacje.

Powtórny pogrzeb prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego odbędzie się jutro w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)