Trwa ładowanie...

Pozbawią Hitlera obywatelstwa niemieckiego?

Krajowa organizacja
Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) w Dolnej Saksonii
zamierza podjąć działania prawne na rzecz pośmiertnego pozbawienia
Adolfa Hitlera obywatelstwa Niemiec - podał Reuters.

Share
Pozbawią Hitlera obywatelstwa niemieckiego?Źródło: AFP
d4ine1f

Byłoby to anulowanie decyzji administracyjnej kraju związkowego Brunszwik z 1932 roku, której następstwem było uzyskanie przez Hitlera obywatelstwa Rzeszy. Większa część dawnego kraju Brunszwik wchodzi dziś w skład Dolnej Saksonii.

Hitler, do roku 1925 formalnie obywatel austriacki, a następnie bezpaństwowiec, nabył obywatelstwo Rzeszy Niemieckiej dopiero 26 lutego 1932 roku. Reprezentujący NSDAP krajowy minister spraw wewnętrznych Brunszwiku - terytorium o powierzchni niecałych 3700 kilometrów kwadratowych - mianował Hitlera radcą przedstawicielstwa tego kraju w Berlinie, z czym łączyło się automatycznie nadanie niemieckiego obywatelstwa. Dzięki temu w marcu 1932 Hitler mógł kandydować w wyborach na prezydenta Rzeszy, które jednak przegrał na rzecz Hindenburga.

Po wojnie większość kraju związkowego Brunszwik wraz z miastem o tej nazwie włączono do Dolnej Saksonii, zaś wschodnie jego skrawki znalazły się w NRD (obecnie Saksonia-Anhalt). W powszechnej świadomości Niemców nie przebił się do tej pory fakt, iż Hitler zawdzięczał obywatelstwo Rzeszy zdominowanemu przez NSDAP rządowi krajowemu, a nie lewicowym wówczas władzom miejskim Brunszwiku.

Chodzi nam o gest symboliczny. Ale jest to również to, czego pragnie Brunszwik. Kto życzyłby sobie wkręcenia się Hitlera w obywatelstwo jego rodzinnego miasta? - powiedział Reuterowi rzecznik frakcji SPD w dolnosaksońskim parlamencie krajowym Simon Kopelke.

Jak zaznaczył, jego partia bada na razie, czy pozbawienie Hitlera obywatelstwa Niemiec jest prawnie możliwe.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d4ine1f

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ine1f
d4ine1f
Więcej tematów