WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pożar
03-05-2006 (13:35)

Pożar w kopalni węgla "Bielszowice" - trwa akcja gaśnicza

Podziemny pożar wybuchł w nocy z wtorku na
środę w kopalni "Bielszowice" w Rudzie Śląskiej. W zagrożonym
rejonie nie było ludzi. W rejon pożaru tłoczony jest gaz,
służący jako środek gaśniczy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Pożar ma miejsce 840 metrów pod ziemią, w okolicy pokładu 405/2. Jak powiedział PAP dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, jak dotąd nie jest znany jego powód. Po wybuchu pożaru w nocy z wtorku na środę pojawiły się jednak przypuszczenia, że mogły się zapalić urządzenia odstawy urobku.

Wiadomo, że w chwili powstania pożaru w okolicy nie było ludzi, a pożar zasygnalizowały czujniki aparatury pomiarowej, które wskazały przekroczony poziom tlenku węgla.

Jak poinformował PAP w środę wieczorem rzecznik kopalni, Marian Mazur, podjęta została próba ugaszenia pożaru w sposób aktywny. Górnicy - specjalnie zmontowanym rurociągiem rozpoczęli wtłaczanie w zagrożony rejon dwutlenku węgla, który wypierając powietrze, powinien zgasić pożar.

WP

Mamy nadzieję, że ten sposób poskutkuje. Cały czas obserwujemy wskazania mierników. Może się jednak okazać, że gaszenie tego pożaru potrwa dłuższy czas - powiedział Mazur.

W lutym ubiegłego roku na poziomie 840 m w kopalni "Bielszowice" również miał miejsce pożar. Wtedy doszło tam do tzw. "samozagrzania się" węgla. Nikt nie ucierpiał, kopalnia na ponad tydzień wstrzymała jednak na jednej ze ścian wydobycie węgla - tyle trwało gaszenie pożaru.

W ubiegłym roku w całym polskim górnictwie zginęło 21 górników, z czego 15 w kopalniach węgla kamiennego, wobec 10 rok wcześniej w kopalniach węgla kamiennego i 14 w całym polskim

Polub WP Wiadomości
WP
WP