Powtórna konsekracja katedry w Drohiczynie
W Drohiczynie (Podlaskie) odbyła się ponowna konsekracja katedry, czyli wyświęcenie jej po generalnym remoncie i wyłączeniu z użytkowania. Odbyła się dokładnie w 282. rocznicę pierwszej konsekracji tej świątyni.
Uroczystości przewodniczył abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w asyście dostojników kościelnych (katolickich i innych obrządków) z Polski, Białorusi i Litwy.
Remont katedry, połączony z rekonstrukcją wnętrza, trwał ponad dwa lata, w tym czasie świątynia nie była używana. W czasie prac w bocznych nawach odkryto zabytkowe freski, bo konserwatorzy zdjęli kolejne warstwy farb i tynków, by dojść do wnętrza z XVII wieku, czyli z czasu budowy kościoła w miejsce innego, zniszczonego w czasie "potopu szwedzkiego".
Wybraliśmy dzisiejszą datę na rekonsekrację, by podkreślić jedność obu obrzędów (powtórnej konsekracji i rocznicy pierwszej konsekracji) i by nie tworzyć nowych rocznic - powiedział biskup drohiczyński Antoni Dydycz.
Kościół pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej został poważnie zniszczony w czasie II wojny światowej. Najpierw wojska sowieckie zrobiły w niej stajnię, wcześniej niszcząc ołtarze, szaty liturgiczne i księgi. Po wejściu wojsk niemieckich urządzono tam strzelnicę.
Do rangi katedry podniósł tę świątynię papież Jan Paweł II, gdy w 1991 roku ustanowił diecezję drohiczyńską. W 1999 roku modlił się tam po plenerowych nabożeństwie ekumenicznym, odprawionym w Drohiczynie dla kilkuset tysięcy osób z kraju i zagranicy.
Biskup Dydycz zapowiedział, że niedługo zostaną odbudowane i udostępnione do zwiedzania krypty w podziemiach kościoła, zniszczone przez Sowietów.