Trwa ładowanie...
dr59epm

Powstanie woj. środkowopolskie?

Do końca roku do Sejmu ma trafić projekt
ustawy w sprawie utworzenia województwa środkowopolskiego -
zapowiada "Gazeta Poznańska". Projekt jest dziełem Stowarzyszenia
na rzecz Rozwoju Regionu i Utworzenia Województwa
Środkowopolskiego w Kaliszu.

Share
dr59epm

Członkami Stowarzyszenia są działacze samorządowi i gospodarczy z Wielkopolski Południowej i Wschodniej oraz z Sieradzkiego. Myśląc o utworzeniu nowego województwa mamy na uwadze uzdrowienie demokratycznie działającego państwa i interes mieszkańców regionu - zapewnia prezes stowarzyszenia Stanisław Zalejski.

Pomysłodawcy chcą połączyć w jeden organizm administracyjny powiaty: kaliski, pleszewski, jarociński, krotoszyński, ostrowski, ostrzeszowski, kępiński, kolski, koniński, turecki i słupecki z Wielkopolski oraz sieradzki i część wieluńskiego z województwa łódzkiego. Nowe województwo miałoby porównywalny potencjał demograficzny i gospodarczy ze świętokrzyskim, a byłoby większe od lubuskiego i opolskiego - informuje dziennik.

Działacze Stowarzyszenia zapewniają, że mają poparcie zarówno władz samorządowych, jak i mieszkańców. Nie sprzyjają nam tylko władze Konina i Krotoszyna ciążące do Poznania, ale wśród mieszkańców opinie są już podzielone- twierdzi.

By ustawa ta mogła trafić do Sejmu - pisze gazeta - musi ją poprzeć 15 posłów. Mamy zapewnienie pomocy ze strony posła Rogackiego z Kalisza, ale także posłów Woźnego z Ostrowa, Grzyba z Ostrzeszowa, posłanki Ratajczak oraz kilkunastu innych posłów Samoobrony i PiS - wylicza Zalejski.

dr59epm

Stowarzyszenie działa od czterech lat, a jego członkowie postanowili przejść od słów do czynów, gdy potrzebę utworzenia nowych województw ogłosił publicznie minister w kancelarii premiera Przemysław Gosiewski. Nieoficjalnie wiadomo, że w grę, poza środkowopolskim, wchodzą popierane przez wicepremiera Andrzeja Leppera - środkowopomorskie, częstochowskie oraz powstałe z podziału mazowieckiego - radomskie i płockie. Utworzenie jednego nowego województwa nie miałoby sensu, ale dla przeprowadzenia tak radykalnych zmian możemy znaleźć poparcie w parlamencie - uważa Zalejski.

Jak informuje "Gazeta Poznańska", projekt ustawy w sprawie utworzenia województwa środkowopolskiego z dniem 1 stycznia 2008 r. ma trafić do Sejmu w ciągu kilku tygodni. (PAP)

dr59epm

Podziel się opinią

Share
dr59epm
dr59epm
Więcej tematów