Trwa ładowanie...

Powstanie trasa rowerowa wokół Wielkich Jezior Mazurskich

• Mazurskie samorządy budują 300-kilometrową trasę rowerową wokół Wielkich Jezior Mazurskich
• Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego podpisał ze Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie umowę dotyczącą tej inwestycji, która ma kosztować ponad 54 mln zł
• Szlak rowerowy będzie miał długość 300 kilometrów

Share
Powstanie trasa rowerowa wokół Wielkich Jezior Mazurskich
Źródło: PAP, fot: Tytus Żmijewski
d2v8oyi

Umowę wstępną na przygotowanie projektów "Mazurska Pętla Rowerowa" podpisali marszałek województwa Gustaw Brzezin oraz burmistrzowie: Mrągowa Otolia Siemieniec i Mikołajek Piotr Jakubowski. Trasa ma kosztować ponad 54 mln zł, z czego unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury 2014-20 wyniesie 46 mln zł.

Trasa rowerowa będzie prowadzić przez atrakcyjne przyrodniczo i krajobrazowo tereny Mazur. Szlak o długości 300 kilometrów ma przechodzić przez Węgorzewo, Giżycko, Pisz, Mikołajki, Ryn i Mrągowo. Turyści, którzy chcą aktywnie spędzać czas, będą mogli w ten sposób poznawać atrakcje przyrodnicze i kulturowe regionu. Oprócz głównego szlaku samorządy wybudują także swoje małe pętle rowerowe wytyczone w poszczególnych miejscowościach.

Szlak rowerowy wokół Wielkich Jezior Mazurskich ma stanowić alternatywę dla żeglarstwa. Będzie połączony z autostradą rowerową Green Velo, przechodzącą przez pięć województw wschodniej Polski.

d2v8oyi

Burmistrz Mrągowa podkreśliła, że na uwagę zasługuje to, iż samorządy mazurskie, na co dzień konkurujące ze sobą, angażując się w budowę pętli rowerowej podjęły się ścisłej współpracy.

Z kolei burmistrz Mikołajek zapowiedział, że na przełomie października i listopada znana będzie koncepcja trasy i na podstawie tej dokumentacji ogłoszone będą przetargi na wykonanie szlaku.

Mazurska Pętla Rowerowa to jedno z przedsięwzięć, które będzie wspólnie realizowane przez samorządy działające w Stowarzyszeniu Wielkich Jezior Mazurskich do 2020 roku - podkreślił Gustaw Brzezin. Samorządy chcą także poprawić infrastrukturę na szlaku żeglownym: wyremontować śluzy, kanały i umocnić nabrzeża. Zamierzają także promować wspólnie gospodarkę regionu. Na cały program realizowany przez Stowarzyszenie Wielkich Jezior Mazurskich zarząd województwa zarezerwował w budżecie Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia - Mazury 61 mln euro.

Jak podkreślają samorządowcy, trasa wokół mazurskich jezior będzie tak wytyczona, by turyści nie zadeptywali obszarów cennych przyrodniczo.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d2v8oyi

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v8oyi
d2v8oyi
Więcej tematów