Trwa ładowanie...
12-02-2009 19:35

Powstanie serial o Irenie Sendlerowej

Amerykańsko-polski film biograficzny, poświęcony Irenie Sendlerowej, polscy widzowie będą mogli zobaczyć w kinach jesienią tego roku; wiosną przyszłego roku TVP ma wyemitować trzyodcinkowy serial - poinformował szef Agencji Filmowej TVP, Sławomir Jóźwik.

Powstanie serial o Irenie SendlerowejŹródło: PAP
d1pp96h
d1pp96h

Jak powiedział Jóźwik, film pod roboczym tytułem "Dzieci pani Ireny" produkuje firma Hallmark Hall of Fame, na zlecenie amerykańskiej telewizji CBS. Łączny koszt produkcji to ok. 11 mln dolarów. Zdjęcia właśnie się zakończyły, trwa montaż. Z nakręconego materiału powstanie pełnometrażowy film telewizyjny, który wyemituje CBS, oraz film kinowy do dystrybucji w Polsce i trzyodcinkowy serial dla TVP. W produkcję serialu TVP zainwestowała ok. 2,5 mln zł, a w produkcję filmu - 1,5 mln.

Scenariusz filmu napisał John Kent Harrison na podstawie książki Anny Mieszkowskiej "Matka dzieci Holocaustu. Historia Ireny Sendlerowej". Również Harrison wyreżyserował film. - Ten reżyser jest w Polsce znany z filmu o Janie Pawle II z Johnem Voightem w roli głównej - przypomniał Jóźwiak. Jak poinformował, Harrison pisząc scenariusz spędził w Polsce dużo czasu, konsultując szczegóły z Telewizją Polską oraz ze świadkami opisywanych w Polsce wydarzeń.

Główną rolę gra Anna Paquin, nowozelandzka aktorka mieszkająca w USA - według Jóźwiaka, "łudząco w charakteryzacji podobna do młodej Ireny Sendlerowej". W obsadzie znaleźli się też polscy aktorzy: Danuta Stenka, Maja Ostaszewska, Krzysztof Pieczyński i Jerzy Nowak.

- Negocjujemy z panem Janem A.P. Kaczmarkiem napisanie muzyki do filmu - powiedział szef Agencji Filmowej TVP.

d1pp96h

Zdjęcia nakręcono w Rydze, w której znalazły się scenerie przypominające Warszawę z czasów II wojny światowej. "Tam produkcja jest tańsza. W Rydze jest duża niezamieszkana dzielnica, zabudowana kamienicami z okresu międzywojennego lub z przełomu XIX i XX w." - tłumaczył Jóźwiak.

Premierowa emisja filmu w USA zaplanowana jest na niedzielę 19 kwietnia na godz. 20 w telewizji CBS. Będzie to 66. rocznica wybuchu powstania w warszawskim getcie. "To pora absolutnego szczytu oglądalności. W tym czasie ten kanał ogląda kilkanaście milionów ludzi" - podkreślił Jóźwiak.

Podczas okupacji niemieckiej Irena Sendler (1910-2008) zorganizowała szeroko zakrojoną akcję ratowania dzieci żydowskich. Wyprowadzane z getta, były umieszczane w polskich rodzinach, sierocińcach lub w klasztorach w Warszawie, Turkowicach i Chotomowie. Przygotowywano im fałszywe dokumenty i wspomagano materialnie. Sendlerowa uratowała 2,5 tys. dzieci.

Aresztowana w 1943 roku przez Gestapo była torturowana i skazana na śmierć. Na wolność wydostała ją Rada Pomocy Żydom "Żegota", przekupując niemieckich funkcjonariuszy.

W 1965 roku Instytut Pamięci Jad wa-Szem w Jerozolimie uhonorował ją medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata". Otrzymała też Order Orła Białego od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

d1pp96h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pp96h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj