Trwa ładowanie...
d3g5u3i
25-02-2008 00:10

Powstanie nowe centrum kształcenia kadr lotniczych

Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej ma zostać powołane na posiedzeniu Senatu Politechniki Śląskiej. Uczelnia ma być koordynatorem merytorycznym tego przedsięwzięcia - zapowiada "Dziennik Zachodni".

d3g5u3i
d3g5u3i

Wśród specjalistów jest zgoda, że lotnictwo to przyszłość. Od października - jeśli nic nie stanie na przeszkodzie - na kierunku transport będzie można w Katowicach studiować technikę i zarządzanie w transporcie lotniczym. Docelowo jednak przedsięwzięcie ma charakter interdyscyplinarny, zaangażuje sześć, siedem wydziałów uczelni. Będą z nich wychodzić specjaliści, którzy - mówiąc w skrócie - zaprojektują, zbudują i obsłużą lotnisko.

List intencyjny w tej sprawie został podpisany jesienią zeszłego roku w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Brali w tym udział rektor Politechniki Śląskiej prof. Wojciech Zieliński, ówczesny minister transportu Jerzy Polaczek (ministerstwo objęło patronat nad przedsięwzięciem), prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA Artur Tomasik oraz prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Grzegorz Kruszyński. Spotkanie prowadził wicewojewoda Wiesław Maśka.

Koncepcja powołania Centrum związana jest z faktem, że Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się portów lotniczych w naszej części Europy. Są też zaawansowane plany rozbudowy gliwickiego lotniska pod kątem małego ruchu lotniczego.

Lotniska potrzebują pracowników, którzy zajmują się m.in. stanem technicznym samolotów, kontrolą lotów, bezpieczeństwem i obsługą pasażerów, utrzymaniem pasów startowych. Według przewidywań w ciągu pięciu najbliższych lat lotnictwo cywilne będzie potrzebować 23 tys. pracowników. Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa ma odpowiedzieć na to zapotrzebowanie rynku - wyjaśnia Paweł Doś, rzecznik uczelni.

d3g5u3i

Koordynatorem przedsięwzięcia ze strony uczelni jest prof. Marek Sitarz. Jak podkreśla, przygotowany jest wstępny harmonogram prac. Zadaniem przyszłego Centrum będzie organizacja i koordynacja kształcenia kadry dla lotnictwa cywilnego przez współpracę ze szkołami średnimi, organizację studiów, staży studenckich i doktoranckich.

Na Wydziale Transportu są już od dwóch lat prowadzone zaoczne studia podyplomowe: Organizacja lotnictwa cywilnego w Unii Europejskiej. Ruszyły jako pierwsze w kraju - na uczelni cywilnej. Już teraz, jak podkreśla prof. Sitarz, na zapotrzebowanie rynku pracy odpowiadać chcą także szkoły średnie, zainteresowane kształceniem kadr dla lotnictwa. Tak się już dzieje w Łazach. W Gliwicach - w Zespole Szkół Łączności - są przymiarki do kształcenia w zakresie informatyki dla potrzeb lotnictwa. (PAP)

d3g5u3i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3g5u3i
Więcej tematów