PolskaPowstanie koalicji większościowej nie wpłynęło na zmianę nastrojów społecznych

Powstanie koalicji większościowej nie wpłynęło na zmianę nastrojów społecznych

Powstanie koalicji większościowej nie wpłynęło na zmianę nastrojów społecznych. W maju niewiele różnią się one od kwietniowych. Nadal negatywne oceny kierunku rozwoju sytuacji w kraju (60%, spadek o 2 pkt.) wyraźnie przeważają nad pozytywnymi (27%, wzrost o 3 pkt.). 13% nie ma w tej kwestii wyrobionego zdania - wynika z sondażu CBOS.

24.05.2006 | aktual.: 24.05.2006 15:48

Oceny sytuacji politycznej są niemal takie same jak przed miesiącem. Blisko trzy piąte ankietowanych (57%) uznało ją za złą, 28% - za przeciętną, a zaledwie 7% za dobrą. W porównaniu z badaniem kwietniowym przybyło jednak w tej kwestii pesymistów (o 6 pkt. proc.) i minimalnie ubyło optymistów (o 2 pkt.).

Nieznacznie pogorszyły się przewidywania dotyczące rozwoju ogólnej sytuacji w kraju w ciągu najbliższego roku. Nie zmieniła się wprawdzie liczba optymistów, podobnie jak w kwietniu jest to 17% badanych, ale odsetek pesymistów wzrósł o 3 punkty (do 25%). Prawie połowa respondentów nie spodziewa się zmian ani na lepsze, ani na gorsze (46%, o 3 punkty mniej niż w kwietniu). Najwięcej optymistów jest wśród rolników, sympatyków PiS i Samoobrony.

W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi w kwietniu, zaobserwowano niewielką poprawę w ocenie sytuacji gospodarczej.

Prawie połowa (49%, spadek o 7 proc.) badanych twierdzi, że w najbliższym roku nic się w gospodarce nie zmieni, 24% wierzy w poprawę, a 15% jest pesymistami. Zmniejszyło się poczucie zagrożenia bezrobociem. Utraty pracy obawia się niespełna jedna trzecia zatrudnionych (32%, o 9 mniej niż w kwietniu), dwukrotnie więcej badanych nie ma takich obaw (63%, wzrost o 10 punktów).

Sondaż przeprowadzono w dniach 12-15 maja 2006 roku na liczącej 991 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)