Powstaną kolejne "Okna Życia" dla porzucanych dzieci
Kolejne dwadzieścia "Okien Życia", miejsc,
gdzie kobiety mogą bezpiecznie i anonimowo zostawić nowo narodzone
dzieci, jeśli nie chcą lub nie mogą ich wychowywać, powstanie w
tym roku na terenie całego kraju - poinformował dyrektor
Caritas Polska, ks. Marian Subocz.
Dodał, że część z nich zostanie uroczyście otwartych 25 marca, w Dzień Świętości Życia. Okna takie działają już w Krakowie, Warszawie i Częstochowie, dotąd znaleziono w nich dwanaścioro dzieci. Do otwierania kolejnych "Okien Życia" zachęca przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski, bp Grzegorz Balcerek. - Takie miejsce - idea, której celem jest ratowanie dzieci - może być także wielkim darem dla rodziców, którzy własnych dzieci mieć nie mogą - stwierdził ab Balcerek.
Założeniem powstawania kolejnych okien jest "umożliwienie kobietom, które nie mają warunków do wychowania swojego dziecka, w bezpieczny sposób przekazania go do adopcji". "Okno Życia" jest ogrzewane i wentylowane, po jego otwarciu uruchamia się alarm, który wzywa mieszkające w domu siostry zakonne. Matka pozostawiająca niemowlę zachowuje anonimowość i nie jest poszukiwana, natomiast dziecko bezzwłocznie trafia do szpitala na oddział noworodków, gdzie przechodzi badania, a o jego dalszym losie decydują sąd i ośrodki adopcyjne.
Ks. Subocz podkreślił też, że zostawione w "Oknach Życia" dzieci dość szybko trafiają do rodzin adopcyjnych. Tak stało z już dziesięciorgiem dzieci, które pozostawiono w "Oknie Życia" w Krakowie, działającym od 2006 roku. Do rodziny adopcyjnej trafił już chłopiec o imieniu Zygmunt - pierwsze dziecko znalezione w "Oknie Życia" w Warszawie, które istnieje od 6 grudnia 2008 r. Okno mieści się w Domu Prowincjalnym Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi przy ul. Hożej 53. Z kolei 5 lutego do okna trafiła dziewczynka, przy której zostawiono wiadomość z datą urodzin 31 stycznia.
Siostry opiekują się dzieckiem od chwili znalezienia, ich zadaniem jest kontakt z ośrodkiem adopcyjnym, który natychmiast powiadamia sąd, występując równocześnie z dwiema prośbami: o wydanie postanowienia w sprawie zarządzeń opiekuńczych dotyczących dziecka oraz o nadanie dziecku tożsamości, czyli imienia i nazwiska. Sąd wydaje decyzję o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej typu pogotowia rodzinnego.
Kolejne "Okno Życia" powstaje w Katowicach-Bogucicach przy Domu Prowincjonalnym Sióstr św. Jadwigi, a będą się nim zajmować zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Jadwigi. Uroczystego poświęcenia okna dokona metropolita katowicki abp Damian Zimoń.
Poznańskie "Okno Życia" będzie działało w Domu Dziecka przy ul. Swoboda. W jego powstanie zaangażowały się Caritas Archidiecezji Poznańskiej oraz władze miasta. O jego otwarcie zabiegała przełożona Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, siostra Mariola Kaufmann. Również ono zostanie otwarte 25 marca.
W Rzeszowie "Okno Życia" powstanie pod patronatem Caritas przy Domu Samotnej Matki, prowadzonym przez sercanki, które na co dzień pomagają samotnym matkom.
"Oknem Życia" w Zielonej Górze zaopiekują się siostry elżbietanki. Jego uroczystego otwarcia 24 marca, w Narodowy Dzień Życia, dokona biskup Stefan Regmunt. W przyszłości Okno powstanie także w Gorzowie Wielkopolskim.
W diecezji tarnowskiej "Okno Życia" będzie działać w Tarnowie w siedzibie zgromadzenia sióstr Józefitek przy ul. Mościckiego i w Nowym Sączu u sióstr Felicjanek przy ul. Długosza. W Tarnowie Okno ma zostać otwarte 19 marca w uroczystość św. Józefa, a w Nowym Sączu 25 marca.
Do otwarcia "Okien Życia" przygotowują się ponadto także Caritas w Białymstoku, Bydgoszczy, Ełku, Gliwicach, Kaliszu, Kielcach, Płocku, Radomiu, Sandomierzu, Szczecinie i Wrocławiu. "Okno Życia" zamierza otworzyć także greckokatolicka diecezja wrocławsko-gdańska.