Powstaje model oceny pracy sędziego
Propozycje stworzenia w Polsce czytelnego
systemu kryteriów oceny pracy sędziego zamierza przedstawić
Ministerstwu Sprawiedliwości Stowarzyszenie Sędziów Polskich
"Iustitia".
Jak poinformowano w przekazanym komunikacie, nad programem tym pracuje od 2004 roku specjalnie powołany zespół do spraw analizy statusu sędziego europejskiego Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".
Problematyce tej poświęcone było także kolokwium, zorganizowane przez SSP "Iustitia" w Krakowie, w którym wzięli udział także członkowie obradującej w tym samym czasie w Krakowie Rady Administracyjnej Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów i Prokuratorów (MEDEL).
Jak głosi komunikat, w trakcie kolokwium na temat statusu sędziego europejskiego, sędziowie z Europy przedstawili między innymi zasady drogi zawodowej, obowiązujące w ich krajach, warunki pracy sędziów oraz zasady szeroko rozumianej odpowiedzialności sędziego.
Z treści wystąpień wynika, że najbardziej przejrzysty model obowiązuje w Portugalii. Po raz kolejny natomiast okazało się, że w krajach Europy Zachodniej liczba sędziów jest znacznie mniejsza niż w Polsce. Tamtejsi sędziowie natomiast korzystają z pomocy wysoko wykwalifikowanego personelu administracyjnego i asystentów w zakresie, o jakim sędzia polski może tylko pomarzyć - powiedział członek "Iustitii", rzecznik krakowskiego Sądu Okręgowego sędzia Waldemar Żurek.
Wnioski z kolokwium zostaną opracowane przez zespół do spraw analizy statusu sędziego europejskiego Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" i przekazane Ministerstwu Sprawiedliwości.
Europejskie Stowarzyszenie Sędziów i Prokuratorów (MEDEL) zrzesza krajowe stowarzyszenia z Europy. Jest pozarządową organizacją Rady Europy. Jego członkiem jest Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". W obradach Rady Administracyjnej MEDEL w Sądzie Okręgowym w Krakowie wzięło udział trzydzieścioro sędziów i prokuratorów z Europy.
Rada Administracyjna wybrała Polskę na miejsce spotkania po raz trzeci. Na odbywającym się w Krakowie posiedzeniu Prezydentem MEDEL został wybrany hiszpański sędzia Miguel Carmona.
Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" istnieje od lipca 1990. Jego utworzenie było inicjatywą oddolną, mającą na celu promowanie prawidłowych wzorców zawodowych i etycznych wśród sędziów.