PolskaPowstaje komiks o tragicznych wydarzeniach w kopalni "Wujek"

Powstaje komiks o tragicznych wydarzeniach w kopalni "Wujek"

Z inicjatywy śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" powstaje komiks, opowiadający historię pacyfikacji katowickiej kopalni "Wujek" na początku stanu wojennego. Od
milicyjnych kul zginęło wówczas dziewięciu górników. W tym roku
przypada 25. rocznica tych wydarzeń.

Pomysłodawcy stworzenia komiksu uważają, że to doskonały sposób, żeby opowiedzieć młodym ludziom o najnowszej historii Polski. W przystępny sposób można czytelnikom przekazać ważne treści - ocenił przewodniczący związku w regionie, Piotr Duda.

Związkowcy chcą, aby komiks był całkowicie wierny faktom i przedstawiał uczestników grudniowych wydarzeń. Wśród jego bohaterów, oprócz strajkujących górników, będą m.in. ks. Henryk Bolczyk, który odprawiał dla nich msze, pielęgniarki i lekarze, którzy nieśli pomoc rannym, a także przedstawiciele ówczesnych władz, którzy zdecydowali o pacyfikacji.

Dodatkowo komiks wzbogacą archiwalne zdjęcia, teksty historyczne i wspomnienia pracowników kopalni "Wujek". Dla podkreślenia powagi tematu wydawnictwo ma być czarno-białe, z elementami czerwieni. Obecnie trwają prace nad scenariuszem i rozmowy z rysownikami. Do księgarń komiks ma trafić w grudniu, na krótko przed 25-leciem tragedii.

Publikacja powstanie w poznańskim wydawnictwie Zin Zin Press, które już wcześniej wydało komiksy o historii Polski, m.in. o powstaniu "Solidarności", śmierci ks. Jerzego Popiełuszki i o poznańskim Czerwcu 1956. Według szefa wydawnictwa, Witolda Tkaczyka, komiksy historyczne są bardzo ważne dla całego gatunku, ponieważ pozwalają promować ten niedoceniany w Polsce rodzaj sztuki, a jednocześnie uczą młodzież historii.

Według rzecznika śląsko-dąbrowskiej "S", Wojciecha Gumułki, pomysł komiksu o pacyfikacji "Wujka" nie jest kontrowersyjny i nie profanuje pamięci tamtych wydarzeń. "Komiks to nie tylko seria +Kajko i Kokosz+, ale także środek wyrazu artystycznego"- ocenił rzecznik.

Projekt podoba się młodzieży. Chętniej kupię komiks o tych wydarzeniach niż książkę. Myślę, że dzięki niemu więcej zapamiętam o "Wujku" niż z lekcji- powiedział licealista z Praszki, Michał Kowalczyk. Takiego samego zdania są jego koledzy.

Jednak niektórzy uczestnicy strajku sceptycznie odnoszą się do tego pomysłu. Jestem zaskoczony, bo komiks to raczej nieodpowiedni gatunek dla przedstawiania tamtych wydarzeń. Może jak go zobaczę, to zmienię zdanie- powiedział uczestnik strajku w "Wujku", Jerzy Wartak. Podkreślił, że w kopalni zginęło dziewięciu górników, a przypominanie takiej ofiary wymaga szczególnie godnej i przemyślanej formy.

Komiks powstaje w ramach obchodów 25-lecia wydarzeń w kopalni "Wujek". Główne obchody odbędą się w grudniu. Oprócz tradycyjnej mszy w kościele nieopodal kopalni i Apelu Poległych, odbędzie się także uroczysty koncert w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach oraz wystawa poświęconych tragedii plakatów autorstwa studentów katowickiej ASP.

Częścią obchodów będzie również zorganizowana wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej konferencja poświęcona strajkom w śląskich kopalniach w 1981 roku. Trwają też rozmowy "S" z Narodowym Bankiem Polskim i Pocztą Polską w sprawie wydania okolicznościowych monet i znaczków.

16 grudnia 1981 roku, podczas pacyfikacji strajkującej kopalni "Wujek" w pierwszych dniach stanu wojennego, od milicyjnych kul na miejscu zginęło sześciu górników, trzej inni zmarli w szpitalach. Przed katowickim sądem toczy się już trzeci proces byłych zomowców, oskarżonych o strzelanie do górników. Dwa poprzednie procesy zakończyły się umorzeniem postępowań lub uniewinnieniem oskarżonych. Wyrok w obecnym procesie spodziewany jest jesienią tego roku.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)