Powstaje biblioteka wirtualnej nauki
Najnowsze prace polskich i najbardziej uznanych światowych naukowców będzie można znaleźć w wirtualnej bibliotece. Katalog podręczników i pomocy dydaktycznych już powstaje. Obecnie wyniki swoich badań umieszcza w nim prawie 200 instytucji naukowych.
Marek Niezgódka z Uniwersytetu Warszawskiego zapewnia, że dostęp do tej bazy danych będą mogli mieć wszyscy zainteresowani, wystarczy dobrze określić zagadnienie, którego się szuka, żeby otrzymać komplet materiałów.
Wszystkie prace naukowców będą umieszczane w katalogu za darmo. Wcześniej instytucje, w których oni pracują, dostały pieniądze na badania przeprowadzane przez naukowców.
Marta Kacprzak z Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że wirtualny katalog jest już dziś niezbędny do nauki, bo większości danych studenci szukają w Internecie. Biblioteki muszą się rozwijać i dostosowywać do potrzeb osób z nich korzystających. Studenci narzekają, że w zwykłych czytelniach prac jest za mało, a niektórzy specjalnie chowają i przetrzymują książki.
Wirtualna biblioteka ułatwi też pracę doktorantom i doktorom. Będą oni mogli swoje publikacje wymagane do awansu umieszczać w specjalnej części wirtualnego katalogu. Teraz, by zdobyć potrzebne do pracy naukowej punkty, doktoranci muszą opublikować artykuły w specjalistycznych czasopismach.
Prace nad wirtualnym katalogiem koordynuje Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego. Na jej stronach można szukać dostępu do aktualnej bazy danych.