Świat"Powrót Króla" - trzeci film w historii z 11 Oscarami!

"Powrót Króla" - trzeci film w historii z 11 Oscarami!

"Władca Pierścieni: Powrót Króla" – finałowa część tolkienowskiej trylogii sfilmowanej przez Petera Jacksona - został niekwestionowanym zwycięzcą tegorocznej gali oscarowej. Film dostał 11 statuetek – wszystkie, do których był nominowany, także "głównego" Oscara za najlepszy film. Do tej pory najwięcej statuetek (czyli właśnie 11) zdobyły filmy: „Ben Hur” (przy czym film także zanotował 100% wykorzystanych szans) oraz „Titanic”(rekordzista w kategorii liczby zdobytych nominacji - 14).

"Powrót Króla" - trzeci film w historii z 11 Oscarami!
Źródło zdjęć: © AFP

"Władca Oscarów

To pierwszy przypadek w historii nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, gdy głównego Oscara dostał film fantasy. Pozostałe Oscary "Powrotu Króla" to nagrody za: reżyserię, scenariusz adaptowany, scenografię, montaż, charakteryzację, kostiumy, muzykę, piosenkę, dźwięk i efekty specjalne.

Otrzymując 11 Oscarów "Powrót Króla" dołączył do oscarowych rekordzistów. Tyle samo (po 11 statuetek) zebrały "Ben Hur" (1959 r.) i "Titanic" (1997).

Trzy części "Władcy Pierścieni" otrzymały w sumie 30 nominacji do Oscarów i siedemnaście nagród ("Drużyna Pierścienia" – 13 nominacji, cztery Oscary, "Dwie Wieże" - sześć nominacji, dwa Oscary). Sam Peter Jackson miał już na koncie osiem nominacji, i wreszcie w tym roku odebrał upragnioną statuetkę za reżyserię.

W cieniu filmu Jacksona

Deszcz nagród dla filmu według sagi Tolkiena tak zdominował tegoroczną ceremonię w Los Angeles, że kanadyjska producentka filmu "Inwazja barbarzyńców", wyróżnionego nagrodą dla najlepszego filmu zagranicznego, odbierając statuetkę żartowała: "Mamy szczęście, że 'Władca pierścieni' nie kwalifikował się do tej kategorii".

Niespodzianek nie było także w momencie ogłoszenia nagród dla najlepszych aktorów. Zgodnie z prognozami, Oscara za główną rolę męską otrzymał Sean Penn, odtwarzający partię tragicznego bohatera psychologiczno-kryminalnego dramatu "Rzeka tajemnic" w reżyserii Clinta Eastwooda.

Był to pierwszy Oscar dla Penna, który poprzednio był już czterokrotnie nominowany do nagrody. Odbierając ją aktor podkreślał, że zasługiwali na nią wszyscy jego czterej nominowani konkurenci (John Depp, Ben Kingsley, Bill Murray i Jude Law).

Za najlepszą aktorkę w roli pierwoszoplanowej uznano Charlize Theron, grającą seryjną morderczynię-prostytutkę w filmie "Monster" (Potwór). Ją także powszechnie uważano za faworytkę konkursu. Theron, piękna wysoka blondynka, którą specjalnie zeszpecono do filmowej roli, rozpłakała się ze szczęścia odbierając złotą statuetkę.

Krytycy trafnie przewidzieli również zdobywców Oscarów za role drugoplanowe. Otrzymali je: Tim Robbins, partner Penna w filmie "Rzeka tajemnic" i Renee Zellweger w filmie "Wzgórze nadziei". Ten ostatni utwór, dramat z czasów Wojny Secesyjnej, niespodziewanie nie dostał nawet nominacji do głównej nagrody.

Spośród czterech filmów nominowanych do Oscara w kategorii najlepszej produkcji roku oprócz "Władcy pierścieni", po dwie nagrody w innych kategoriach otrzymały: "Rzeka tajemnic" (wspomniane nagrody aktorskie) i film żeglarsko-historyczny "Pan i władca:Na krańcu świata" ("Master and Commander") w reżyserii Petera Weira (za zdjęcia i montaż dźwięku).

Wielki sukces odniosła Sofia Coppola, reżyserka także nominowanego filmu "Lost in Translation" ("Między słowami") nagrodzona Oscarem za najlepszy scenariusz oryginalny. Coppola, córka słynnego reżysera Francisa Forda Coppoli ("Czas Apokalipsy", "Ojciec chrzestny") jest pierwszą amerykańską kobietą, która zdobyła nagrodę w kategorii najlepszego scenariusza i była nominowana za reżyserię.

Nagroda za całokształt twórczości przypadła w tym roku wybitnemu twórcy komedii filmowych, Blake Edwardsowi ("Victor/Victoria", "Śniadanie u Tiffany'ego", "Powrót różowej pantery" i in.).

Uroczystość rozdania Oscarów dowcipnie prowadził popularny komik Billy Cristal. Tematem jego żartów stał się m.in. głośny film "Pasja" Mela Gibsona o męczeństwie Chrystusa, przyjęty na ogół krytycznie przez recenzentów z powodu eksponowanego w nim okrucieństwa.

Oto pełna lista laureatów:

Najlepszy film: "Władca pierścieni: Powrót Króla"

Najlepsza reżyseria: Peter Jackson ("Władca pierścieni: Powrót Króla")

Najlepszy aktor pierwszoplanowy: Sean Penn ("Rzeka tajemnic")

Najlepszy aktor drugoplanowy: Tim Robbins ("Rzeka tajemnic")

Najlepsza aktorka: Charlize Theron ("Monster")

Najlepsza aktorka drugoplanowa: Renee Zellweger - ("Wzgórze nadziei")

Najlepszy film zagraniczny: "Inwazja barbarzyńców"

Najlepszy film dokumentalny: "The Fog Of War"

Najlepszy dokumentalny film krótkometrażowy: "Chernobyl Heart"

Najlepszy krótkometrażowy film animowany: "Harvie Krumpet"

Najlepszy krótkometrażowy film aktorski: "Two Soldiers"

Najlepszy film animowany: "Gdzie jest Nemo?"

Najlepszy scenariusz adaptowany: "Władca pierścieni: Powrót Króla"

Najlepszy scenariusz oryginalny: "Między słowami"

Najlepsza scenografia: "Władca pierścieni: Powrót Króla"

Najlepsze zdjęcia: "Pan i władca: Na krańcu świata"

Najlepsze kostiumy: "Władca pierścieni: Powrót Króla"

Najlepszy montaż: "Władca pierścieni: Powrót Króla"

Najlepsza charakteryzacja: "Władca pierścieni: Powrót Króla"

Najlepsza muzyka oryginalna: "Władca pierścieni: Powrót Króla"

Najlepsza piosenka: "Into the West" z "Władca pierścieni: Powrót Króla"

Najlepszy dźwięk: "Władca pierścieni: Powrót Króla"

Najlepszy montaż dźwięku: "Pan i władca: Na krańcu świata"

Najlepsze efekty specjalne: "Władca pierścieni: Powrót Króla"

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)