Trwa ładowanie...

Powódź zbiera żniwo: ludzie bez chleba, wody i prądu

Trzy ofiary śmiertelne, zalane miasta, tysiące ludzi pozbawionych prądu i wody pitnej, niedziałająca kanalizacja i zerwane mosty - to efekt nawałnicy, która przeszła w sobotę przed południem nad południową Polską. Mieszkańcy Bogatyni i Zgorzelca jeszcze długo będą walczyć ze skutkami powodzi.

Powódź zbiera żniwo: ludzie bez chleba, wody i prądu
d4c240o
d4c240o

Instytut Gospodarki i Meteorologii Wodnej przewiduje, że stany wody na Nysie Łużyckiej powyżej Zgorzelca, na Bobrze poniżej zbiornika Pilchowice i na Kwisie poniżej zbiornika w Leśnej będą wzrastać.

Fala na Nysie Łużyckiej przechodzi przez gminę Przewóz w woj. lubuskim. Zamknięte są przeprawy mostowe w Przewozie i Łęknicy. Mieszkańcy najniżej położonych budynków są przygotowani do ewakuacji. Strażacy zabezpieczają wały przeciwpowodziowe. Woda zalała okoliczne łąki, ale nie zagraża mieszkańcom Przewozu. W Przewozie i Łęknicy zamknięte są przeprawy mostowe.

Bogatynia odcięta od świata

Po wylaniu rzeki Miedzianki w Bogatyni ponad 4 tys. gospodarstw wciąż pozbawionych jest energii elektrycznej. Początkowo prądu nie było aż w 8 tys. domów. Powódź zniszczyła ponad 30 km linii elektrycznych. Przywrócenie zasilania w pozostałych gospodarstwach może potrwać nawet do sześciu dni.

d4c240o

W gminie brakuje wody pitnej - do potrzebujących dowożona jest beczkowozami. Nie działa też kanalizacja.

Zamknięto jedyną drogę, którą można było dojechać do Bogatyni - ona także została zniszczona przez powódź. Paweł Petrykowski z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wyjaśnił, że gdyby nie została zamknięta, mogłaby ulec całkowitemu zniszczeniu. Teraz prowadząca przez Czechy droga dostępna jedynie dla pojazdów ratunkowych i wojskowych do 3,5 ton jadących do Bogatyni. Wszystkie drogi do miasta po polskiej stronie także są zamknięte.

Wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec mówi, że w gminie jak najszybciej trzeba przywrócić prąd, uruchomić wodociągi i kanalizację oraz zbudować tymczasowe przeprawy mostowe w mieście. Do najpilniejszych zadań zalicza także zakwalifikowanie zniszczonych budynków albo do rozbiórki, albo do remontu. Powódź zniszczyła połowę domów w Bogatyni.

Stabilna sytuacja w Zgorzelcu

Poziom wody na Nysie i Czerwonej Wodzie wyraźnie opadł, wciąż wysoki poziom utrzymuje jednak rzeka Witka.

d4c240o

W Zgorzelcu prądu pozbawionych jest jedynie ok. 200 gospodarstw. Woda pitna jest niemal wszędzie. Sytuacja stabilizuje się. Mimo to burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz zaapelował o pompy do wypompowywania wody - bez nich trudno będzie uporać się z pozostałościami powodzi.

Część niemieckiego miasta Goerlitz sąsiadującego ze Zgorzelcem również znalazła się pod wodą. W ciągu godziny poziom wody podniósł się trzykrotnie. Przyczyną zalania - tak jak w przypadku Zgorzelca - było pęknięcie zapory na zbiorniku w pobliżu Radomierzyc.

Ucierpiały również Czechy

W wyniku powodzi po ulewach w północnych Czechach zginęło pięć osób, a tysiące zostało ewakuowanych. Trwają poszukiwania zaginionych.

d4c240o

Rzeka Smieda (Witka), która znacznie przybrała po ulewach, zerwała dwa mosty we Frydlancie (ok. 10 km od Bogatyni).

Sytuacja w kraju powoli stabilizuje się, a poziom wody w rzekach opada.

Już nie będzie nawałnicy

W najbliższych dniach mieszkańcy terenów dotkniętych powodzią nie muszą się obawiać kolejnych opadów deszczu - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dyżurna hydrolog Marianna Sasim powiedziała, że takich sytuacji, jak ta, która wystąpiła w Bogatyni, nie da się przewidzieć, ale prognoza dla Dolnego Śląska na najbliższe dni jest optymistyczna i pozwala wierzyć, że wody powodziowe wkrótce spłyną.

d4c240o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c240o
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj