Trwa ładowanie...
ycipk-1k7t62

Powódź i podtopienia. W Polsce wciąż trwa walka z wodą. Najnowsze informacje

Ponad 1900 interwencji w ciągu ostatniej doby - to najnowsze dane straży pożarnej związane z intensywnymi opadami deszczu, które przeszły nad Polską. Uszkodzone zostały 74 budynki, w tym 66 mieszkalnych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W sobotę rano dowołano w Krakowie alarm przeciwpowodziowy
W sobotę rano dowołano w Krakowie alarm przeciwpowodziowy (PAP, Fot: Łukasz Gągulski)
ycipk-1k7t62

Dane przekazał rzecznik Komendy Głównej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

1099 interwencji dotyczyło wypompowywania wody z zagrożonych posesji i budynków, 154 - zalania dróg. Łącznie w działaniach Państwowej Straży Pożarnej w ciągu ostatniej doby brało udział ponad 2,4 tys. pojazdów i prawie 11 tys. strażaków.

Najwięcej pracy strażacy mieli w Małopolsce i na Podkarpaciu. Od północy wyjeżdżali do akcji 76 razy.

ycipk-1k7t62

Sytuacja z godziny na godzinę się poprawia, jednak - na przykład w Krakowie - policjanci patrolujący okolice Wisły cały czas mają dodatkowe dyżury.

- To, że chwilę przestaje padać deszcz, nie oznacza, że zbiorniki retencyjne nie będą spuszczać wody, nie oznacza to, że za chwileczkę znowu aura się nie zmieni i nie będzie ponownie lał deszcz. Jesteśmy cały czas przygotowani do działań - tłumaczy w rozmowie z PAP podinspektor Sławomir Halat z komisariatu wodnego policji w Krakowie.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w sobotę odwołał alarm przeciwpowodziowy na obszarze miasta.

ycipk-1k7t62

Frątczak poinformował, że w ciągu ostatniej doby stany alarmowe były przekroczone w 23 miejscach, w tym, w 21 miejscach na Wiśle i w dwóch na Odrze, natomiast stany ostrzegawcze zostały przekroczone w 50 miejscach, w tym w 40 przypadkach na Wiśle i w 10 na Odrze.

We wsi Wrzawy k. Tarnobrzega (Podkarpacie) podnoszona jest korona wałów przeciwpowodziowych. Wrzawy leżą u styku trzech rzek: Wisły, Sanu i Łęgu.

Powódź i podtopienia. Łączny bilans

Od wtorku liczba interwencji związanych z burzami, opadami i wiatrem wyniosła ponad 8 tys. Łącznie ewakuowano 134 osoby - w województwie podkarpackim 17, w małopolskim 32 i w śląskim 35. W tym czasie zostało rannych trzech strażaków oraz jeden z mieszkańców województwa lubelskiego.

ycipk-1k7t62

Relację na żywo z dramatycznych wydarzeń na południu Polski mogliście śledzić w Wirtualnej Polsce. Nasz reporter był m.in. w miejscowości Suchy Grunt w powiecie dąbrowskim, gdzie na drogi i ulice wylała okoliczna rzeka Greń.

Zobacz: Dramatyczna sytuacja w Małopolsce. Relacja naszego reportera:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-1k7t62
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1k7t62

ycipk-1k7t62
ycipk-1k7t62