ŚwiatPowiernictwo Pruskie grozi sądem rządowi Niemiec

Powiernictwo Pruskie grozi sądem rządowi Niemiec

Członek rady nadzorczej Powiernictwa Pruskiego, polityk CDU Rudi Pawelka zapowiedział podjęcie kroków prawnych przeciwko niemieckiemu rządowi w celu uzyskania odszkodowania za mienie pozostawione przez Niemców przymusowo wysiedlonych po 1945 roku z Polski i innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Jeżeli rząd federalny nadal nie będzie wywiązywać się z obowiązku obrony praw wypędzonych, to takie postępowanie jest sprzeczne z konstytucją - powiedział Pawelka w wywiadzie udzielonym agencji dpa w Leverkusen. Jeżeli rząd w Berlinie nie zmieni stanowiska w sprawie roszczeń, zostaną skierowane przeciwko niemu pozwy o odszkodowanie - dodał.

Pawelka podkreślił, że niemiecki rząd popierał początkowo roszczenia wypędzonych, lecz następnie dokonał "zwrotu". Naraz, z dnia na dzień, przestawili swoją argumentację. Stało się to wtedy, gdy (ówczesny kanclerz Niemiec Gerhard) Schroeder w 2004 roku był w Warszawie - wyjaśnił Pawelka.

Szansę na zmianę stanowiska niemieckiego rządu pod wpływem prawnych nacisków w Niemczech Pawelka ocenia jako "mało realistyczną". Jego zdaniem wszystko zmierza w kierunku rychłego sporu prawnego, "do którego jesteśmy przygotowani i który z pewnością przeprowadzimy".

Zapowiedział, że celem tych działań są finansowe odszkodowania. Rząd federalny nie może zapewnić restytucji, nie ma takich możliwości. Jednak wskutek zaniechania działań staje się zobowiązany do wypłacenia odszkodowania - powiedział Pawelka.

Spółka akcyjna Powiernictwo Pruskie powstała w 2001 roku. Akcje spółki wykupiło dotychczas ponad 1000 osób i organizacji. Celem Powiernictwa jest zwrot majątków utraconych przez Niemców w wyniku drugiej wojny światowej lub uzyskanie odszkodowania za to mienie. W ubiegłym roku Powiernictwo złożyło w imieniu 23 obywateli RFN pozwy o zwrot majątku w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

Poprzedni kanclerz Gerhard Schroeder zapewnił podczas wizyty w Warszawie 1 sierpnia 2004 roku, że niemiecki rząd nie popiera roszczeń wysiedlonych i będzie takie stanowisko prezentował przed międzynarodowymi sądami. To stanowisko potwierdziła obecna kanclerz Angela Merkel po objęciu władzy jesienią 2005 roku. Polski rząd uważa te zapewnienia za niewystarczające i domaga się wydania przez oba rządy oświadczenia, że roszczenia odszkodowawcze nie mają żadnych podstaw prawnych.

Pawelka jest przewodniczącym Ziomkostwa Ślązaków. Z tego tytułu zasiada we władzach Związku Wypędzonych (BdV). Szefowa BdV Erika Steinbach nie popiera odszkodowawczych działań Pawelki.

Jacek Lepiarz

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)