Świat"Poważne rozbieżności" w rokowaniach z KRLD

"Poważne rozbieżności" w rokowaniach z KRLD


"Poważnymi
rozbieżnościami" zakończyła się w Pekinie druga runda
sześciostronnych rozmów na temat północnokoreańskiego programu
nuklearnego.

"Poważne rozbieżności" w rokowaniach z KRLD
Źródło zdjęć: © AFP

28.02.2004 | aktual.: 28.02.2004 10:32

Osiągnięto jednak porozumienie w sprawie utworzenia grup roboczych i ustalono, że trzecia runda rokowań odbędzie się w drugim kwartale tego roku, czyli do końca czerwca.

Stany Zjednoczone oceniły blisko czterodniowe rozmowy w Pekinie jako "bardzo pomyślne". Rosja uznała je za "krok naprzód", odnotowując "skromny postęp".

"Spotkanie przerosło moje oczekiwania w bardzo ważnej sprawie. Było bardzo pomyślne, jeśli chodzi o postęp w kierunku naszego celu, jakim jest całkowite, nieodwracalne i dające się zweryfikować wyeliminowanie programów nuklearnych" Korei Północnej - powiedział przedstawiciel USA.

"Niektórzy myślą, że poczyniono niewystarczający postęp. Tempo tych negocjacji nie jest zbyt szybkie. Najważniejsza jest jednak wola uczestników, a ich wolą jest dążenie do pokoju" - ocenił chiński minister spraw zagranicznych Li Zhaoxing.

Rozmowy, które mają rozwiązać spór między Koreą Północną i Stanami Zjednoczonymi, zapewne nie zakończą wspólnym komunikatem, na który miał nadzieję Pekin. Najbardziej prawdopodobny wariant to oświadczenie przewodniczących rozmowom Chin jako gospodarzy.

Korea Północna wystąpiła w czasie rozmów z propozycją, którą pozostałe pięć państw musi skonsultować, a Phenian w najbliższych godzinach przedstawi swoje stanowisko na konferencji prasowej.

Rozmowy zakończyły się przeszło trzy godziny później niż planowano. Nieoficjalnie mówiono, że powodem jest żądanie Phenianu, by wprowadzić poprawki do wspólnego komunikatu, którego projekt był już uzgodniony w piątek, a delegaci w Pekinie czekali tylko na opinię swoich stolic: Waszyngtonu, Tokio, Moskwy, Phenianu i Seulu.

Japońska agencja prasowa Kyodo twierdzi, że Korea Północna zaprzeczyła w Pekinie, jakoby rozwijała program wzbogacania uranu, a USA nie przedstawiły dowodów na jego istnienie.

Według piątkowych doniesień południowokoreańskiej agencji Yonhap, w mniej formalnych grupach roboczych, których powstanie uzgodniono, ma być dyskutowana sprawa pomocy energetycznej dla Korei Północnej w zamian za zamrożenie programów nuklearnych. Spotkanie pierwszej grupy roboczej ma odbyć się w ciągu dwóch tygodni.

Wcześniej informowano, że według źródeł dyplomatycznych w Pekinie, projekt oświadczenia końcowego wzywa także do przekształcenia Półwyspu Koreańskiego w strefę bezatomową.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)