Trwa ładowanie...

Poważne ostrzeżenie dla Rosji. "NATO jest gotowe do bezpośredniej konfrontacji"

Szef Komitetu Wojskowego NATO admirał Rob Bauer stwierdził, że Sojusz jest gotowy na bezpośrednią konfrontację z Rosją, jeśli to będzie konieczne. Jego zdaniem strategiczne cele Rosji wykraczają poza Ukrainę.

Admirał Rob Bauer Admirał Rob Bauer Źródło: GETTY, fot: Horacio Villalobos
d42h39l
d42h39l

Admirał Rob Bauer, przewodniczący komitetu wojskowego NATO, w ekskluzywnym wywiadzie dla portugalskiej telewizji publicznej RTP stwierdził, że cywilna produkcja przemysłowa krajów NATO musi zostać przeorientowana na obszar wojskowy. Admirał Bauer opowiada się za "gospodarką wojenną w czasie pokoju".

Bauer zapewnia, że NATO jest przygotowane na bezpośrednią konfrontację z Rosją, przyznając, że priorytetem Sojuszu jest obecnie dozbrojenie.

W wywiadzie szef struktur wojskowych NATO stwierdza, że strategiczne cele Rosji wykraczają poza Ukrainę, ponieważ Moskwa dąży do odzyskania wielkości byłego Związku Radzieckiego.

d42h39l

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pomoc Zachodu dla Ukrainy. "Histeria w Moskwie"

"Ważny sygnał dla Rosji"

Przypomniał, że podczas ubiegłorocznego szczytu w Madrycie, w odpowiedzi na działania Rosji, Sojusz zdecydował o utworzeniu czterech dodatkowych wielonarodowych grup bojowych w Bułgarii, na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji.

- To ważny sygnał dla Rosji… Że jesteśmy gotowi. Jeśli jest jakaś czerwona linia, to jest to przekroczenie granicy naszego terytorium przez Rosjan - powiedział Bauer.

Zdaniem admirała "Rosjanie najprawdopodobniej zachowają swoje podobne ambicje" i mimo że rosyjskie siły, sprzęt i amunicja zostały uszczuplone przez wojnę, kraje NATO sądzą, że Moskwa będzie próbowała odbudować, a nawet wzmocnić swój potencjał wojskowy.

Obawy NATO

- Czy to nastąpi w ciągu trzech do pięciu lat? Czy trzech do dziesięciu lat? To jest coś, o czym będziemy musieli rozmawiać. To jest coś, czemu będą przyglądać się służby wywiadowcze - powiedział Bauer, którego komitet jest najwyższym organem wojskowym NATO.

d42h39l

- Ogólne przekonanie jest takie, że Rosjanie odtworzą to, co mieli, sami również wyciągną wnioski z tego konfliktu i spróbują poprawić to, co mieli - powiedział Bauer, przemawiając na zakończenie dwudniowego spotkania najwyższych oficerów wojskowych z krajów członkowskich NATO.

- Więc to najprawdopodobniej będzie wpływało na nasze plany - dodał.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Źródło: "Ukraińska Pravda"/PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d42h39l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d42h39l
Więcej tematów