PolskaPoważna sytuacja na Dolnym Śląsku

Poważna sytuacja na Dolnym Śląsku

Dwa alarmy powodziowe - we Wrocławiu i Żmigrodzie - obowiązują na Dolnym Śląsku, gdzie stan wód w rzekach jest bardzo wysoki. Pod Trzebnicą rzeka przerwała wał i zalała na niewielkim odcinku drogę krajową nr 5. Trasa jest przejezdna, ale sytuacja jest poważna.

18.01.2011 | aktual.: 18.01.2011 12:01

Jak poinformował dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej, wyrwa w wale wynosi ok. 10 metrów. W tym rejonie zbiegają się trzy rzeki - Orla, Sąsiecznica i Młynówka, które wylały na okoliczne pola, a stan wody wciąż się podnosi.

- Zagrożenie dla okolicznych mieszkańców jest poważne - dodał. Na miejscu pracuje ok. 50 strażaków, dziewięć zastępów straży pożarnej, które starają się ułożyć wał z worków z pisakiem.

Z kolei dyżurny Centrum Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu powiedział, że obecnie stany alarmowe są przekroczone w 17 miejscach na największych rzekach regionu, czyli na: Odrze, Nysie Łużyckiej i Nysie Kłodzkiej, Bobrze, Widawie i Kaczawie. Z kolei stany ostrzegawcze są przekroczone w 20 miejscach.

Dodał, że w najbliższych dniach wody w rzekach będzie przybywać. - W najbliższych dniach Odrą poniżej Ścinawy przemieszczać się będzie fala wezbrania przy przekroczonych stanach alarmowych o ok. 60-100 cm. W Krzyżanowicach, Krapkowicach i Trestnie na Odrze stany wody mogą wzrosnąć powyżej stanów ostrzegawczych - powiedział.

Dalsze wzrosty stanów wody, powyżej stanów alarmowych, przewidywane są w ujściowym odcinku Nysy Łużyckiej; w środkowym i dolnym odcinku Widawy i Baryczy oraz na Bobrze poniżej zbiornika w Pilchowicach.

Na dopływach górskich i podgórskich w zlewniach Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy, Kaczawy i Nysy Łużyckiej przewidywane są wahania stanów wody, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.

Sytuacja powodziowa w innych regionach

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w ciągu najbliższej doby w woj. łódzkim na Pilicy, Czarnej Malenieckiej, Luciąży i Bzurze spodziewane jest utrzymywanie się obecnych przekroczeń stanów ostrzegawczych i alarmowych.

Dalszy wzrost stanu wody z możliwością wahań na odcinkach rzeki pokrytych lodem przewiduje się również na środkowej Wiśle. Przekroczenie stanów alarmowych będzie się utrzymywać w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej, a także na Pilicy, Bugu, Liwcu i Wkrze.

Także na Wiśle oraz Drwęcy i Osie w woj. kujawsko-pomorskim spodziewane są dalsze wzrosty poziomu wody w obecnych strefach; obserwowane przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych będą się utrzymywać.

W najbliższych 24 godzinach poziom wody wzrośnie powyżej stanów alarmowych na Bugu w rejonie Frankopola oraz na Nurcu (woj. podlaskie).

Instytut ostrzega, że wzrost stanów rzek zagrożenie dla obszarów przybrzeżnych, wystąpienia wody z koryt rzecznych i zalania przybrzeżnych terenów oraz podtopienia terenów. Ponadto IMGW podaje, że przebywanie nad brzegami rzek może być niebezpieczne, a prowadzenie prac hydrotechnicznych - utrudnione.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)