Poufna umowa z UniCredito, ale problemy jawne
"Gazeta Prawna" dotarła do tajnej umowy
między UniCredito i Skarbem Państwa, która umożliwia połączenie
Pekao SA i Banku BPH.
Zaledwie kilkunastostronicowy dokument, którego architektem jest wiceminister skarbu Paweł Szłamacha, nie rozwiewa wielu podnoszonych wielokrotnie przez analityków i media wątpliwości. Jeszcze mniej z tego dokumentu dowiedzą się klienci Banku BPH oraz jego obecni i potencjalni inwestorzy. Dla nich przyszłość angażowanych w banku pieniędzy pozostaje kompletnie niejasna - pisze "Gazeta Prawna".
Według dziennika, porozumienie przewiduje dwa - opatrzone listą warunków - warianty całej operacji. W pierwszym scenariuszu zakłada, że w ciągu 6 miesięcy zmienione zostanie prawo bankowe, by umożliwić podział banku. Wtedy transakcja będzie polegała na wyodrębnieniu składników Banku BPH i przeniesieniu reszty do Pekao SA. Jeśli rząd nie zdąży ze zmianą prawa, nastąpi przejęcie całego Banku BPH przez Pekao SA, a następnie sprzedaż wybranemu inwestorowi wydzielonego kadłubowego Banku BPH.
Porozumienie posługuje się terminami, którym brak definicji. Mówi na przykład, że transakcja ma się odbyć na zasadach rynkowych, ale nie wiadomo, co to konkretnie znaczy. Może to otwierać drogę do swobodnej interpretacji i kolejnych sporów. Umowa mówi o gwarancjach zatrudnienia, ale okazuje się, że prace mogą utracić pracownicy nie tylko Banku BPH, ale także Pekao SA. A wszystko za sprawą nieprecyzyjnych zapisów, które znalazły się w tekście zawartego 19 kwietnia porozumienia - podkreśla "Gazeta Prawna". (PAP)