Trwa ładowanie...
06-06-2011 11:43

Potwierdzony przypadek zakażenia EHEC w Polsce

Kobieta, która przebywa w szpitalu w Szczecinie jest zakażona bakterią Escherichia coli typu 0104, czyli nowym groźnym szczepem bakterii - dowiedziała się TVN24. 29-letnia Polka, mieszkająca na stałe w Niemczech, przyjechała do Polski już z objawami choroby. Jej stan - zdaniem lekarzy - poprawia się.

Potwierdzony przypadek zakażenia EHEC w PolsceŹródło: AFP
d1tipti
d1tipti

Jak powiedział dyrektor placówki, wojewódzkiego szpitala zespolonego, Mariusz Pietrzak, kobieta wymaga specjalistycznego leczenia, bowiem występuje u niej niewydolność nerek.

23 maja Polka trafiła do szpitala w Pile (Wielkopolskie), po dwóch dniach przewieziono ją na oddział zakaźny szpitala wojewódzkiego w Szczecinie.

U pacjentki rozwinął się zespół hemolityczno-mocznicowy, co oznacza m.in. uszkodzenie nerek toksynami bakterii. Potem przez kilka dni kobieta przebywała na oddziale intensywnej terapii. Ostatecznie trafiła na oddział nefrologiczny.

W tym samym szczecińskim szpitalu są także hospitalizowani dwaj mężczyźni. 44-latek z podszczecińskich Polic trafił do placówki 1 czerwca; 25-letni mieszkaniec Szczecina 3 czerwca. O obydwu wystąpiła krwista biegunka. Obaj także byli w Niemczech - jeden w Poczdamie, drugi w Neubrandenburgu.

d1tipti

Jak podkreślają lekarze, stan obu mężczyzn jest dobry, a ich parametry zdrowotne unormowały się.

Bakteria uśmierciła już co najmniej 22 osoby i spowodowała zachorowanie ponad 2 tys. ludzi.

Osoby wyjeżdżające do Niemiec powinny zachować szczególną ostrożność, tak jak w krajach tropikalnych - podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny. GIS zaleca jedzenie w tym kraju wyłącznie żywności poddanej obróbce termicznej. Służby sanitarne apelują także, by unikać jedzenia surowego mięsa, szczególnie, gdy pochodzi ono z niepewnego źródła.

Pierwszymi objawami zakażeń szczepem pałeczki okrężnicy Escherichia coli są bóle brzucha, czasami wymioty, krwawe stolce. U części osób rozwija się zespół hemolityczno-mocznicowy, wynikający z uszkodzenia naczyń krwionośnych w nerkach, a także w płucach, mózgu i sercu. Zespół hemolityczno-mocznicowy objawia się rozpadem krwinek czerwonych oraz niewydolnością nerek, często wymagającą dializ. W części przypadków uszkodzenie nerek może być trwałe.

d1tipti
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tipti
Więcej tematów