"Potrzebna zmiana konstytucji"
Zmiana konstytucji, lustracja rządzących, także majątkowa, wstrzymanie prywatyzacji, wypracowanie kompleksowej polityki gospodarczej kraju oraz przeprowadzenie powszechnego uwłaszczenia Polaków - to propozycje Ruchu Patriotycznego. Na konferencji prasowej w Sejmie liderzy Ruchu Antoni Macierewicz i Jan Olszewski zaprezentowali program wyborczy ugrupowania.
Według Macierewicza, "aparat władzy w Polsce dotknięty jest plagą korupcji" i ulega naciskom "koterii polityczno-biznesowych, funkcjonariuszy tajnych służb oraz mafijno-przestępczych grup interesów wywodzących się z nomenklatury PRL". Aby przeciwdziałać temu zjawisku należy "przeprowadzić lustrację, także majątkową" rządzących oraz wprowadzić apolityczne kryteria doboru personelu służb: mundurowych i cywilnej.
Liderzy Ruchu uważają, że niezbędna jest zmiana konstytucji. Jak argumentował Macierewicz, obowiązująca ustawa zasadnicza "uniemożliwia sformułowanie jednolitej polityki w żadnej z dziedzin, w tym między innymi polityki gospodarczej". Jako przykład podał "brak mechanizmu koordynacji między rządem a działaniami Rady Polityki Pieniężnej".
Jak proponują liderzy Ruchu, podstawą prac nad nową konstytucją powinien być obywatelski projekt ustawy zasadniczej zgłoszony w 1997 roku przez NSZZ "Solidarność". Jak podkreślił Olszewski, w projekcie tym "jasno określono kompetencje prezydenta", zapewniając mu "większe możliwości działania w warunkach kryzysu państwa". W projekcie jest także mowa o likwidacji Rady Polityki Pieniężnej - jej kompetencje przejąć ma rząd.
Macierewicz i Olszewski są zdania, że "bezwzględnie i natychmiast" muszą być zatrzymane procesy prywatyzacyjne. Postulują też lustrację majątkową beneficjentów tych prywatyzacji, które przeprowadzono niezgodnie z prawem. Liderzy Ruchu domagają się także określenia strategicznych sektorów gospodarki, które powinny pozostać pod kontrolą państwa. Wśród nich wymienili energetykę i kolejnictwo.
W celu przeciwdziałania rozwarstwieniu majątkowemu społeczeństwa, Ruch Patriotyczny proponuje "różne formy uwłaszczenia", w tym przyznawanie własności mieszkań lub akcji spółek należących do państwa.
Liderzy Ruchu chcą też zmiany kompetencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - według nich powinna ona działać na rzecz "zachowania zasady pluralizmu w środkach przekazu", celem przeciwdziałania "propagowanej przez nie cywilizacji śmierci i przemocy". Według polityków RP, pozostawanie środków masowego przekazu w rękach "kapitału zagranicznego" zagraża interesom narodowym Polski. Takiej strukturze własnościowej w polskich mediach powinna przeciwdziałać zreformowana KRRiT.
Macierewicz i Olszewski opowiedzieli się także za "przejęciem przez państwo niemieckie roszczeń przesiedlonych z Polski po II wojnie światowej" oraz za zachowaniem przez Polskę prawa do "należnych jej" reparacji wojennych. Podkreślili też, że należy od Rosji domagać się ukarania winnych zbrodni komunizmu - w tym zbrodni katyńskiej. Trzeba też "ustalić zasady rekompensaty za szkody poniesione przez Polaków".
Liderzy RP chcą też wzrostu nakładów na naukę i szkolnictwo. Opowiedzieli się za bezpłatną nauką na studiach wyższych.