Polska"Potrzebna normalna procedura ws. wniosków do TS"

"Potrzebna normalna procedura ws. wniosków do TS"

Konstytucjonalista prof. Piotr Winczorek uważa, że po zaakceptowaniu w piątek przez Sejm raportu komisji śledczej badającej sprawę Rywina autorstwa Zbigniewa Ziobry (PiS) w Sejmie powinna zostać przeprowadzona normalna, przewidziana przez prawo procedura dotycząca pociągania do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu.

Raport Ziobry uznaje m.in., że przed Trybunałem Stanu powinni stanąć prezydent Aleksander Kwaśniewski, b. premier Leszek Miller i b. minister sprawiedliwości Grzegorz Kurczuk.

Konstytucjonalista zwraca uwagę, że sprawa jest bezprecedensowa. Nie zdarzyło się nigdy poprzednio, żeby Sejm przyjmował uchwały, które wprowadzają taką możliwość odpowiedzialności (przed Trybunałem Stanu) - zaznaczył.

Żeby to wszystko znowu nie okazało się proceduralnie bardzo wątpliwe, to - moim zdaniem - musi być wyczerpana normalna droga, która prowadzi do postawienia odpowiednich osób przed Trybunałem Stanu - powiedział Winczorek.

Droga ta - zgodnie z ustawą o TS - przewiduje, że aby postawić przed Trybunałem premiera lub ministra, najpierw potrzebny jest wstępny wniosek w tej sprawie podpisany przez co najmniej 115 posłów.

Wniosek taki trafia do marszałka Sejmu, który sprawdza, czy spełnia on wymogi formalne, a następnie kieruje go do sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej; Komisja ta przeprowadza własne postępowanie (może m.in. przesłuchiwać świadków i biegłych, żądać od instytucji państwowych i społecznych okazywania wszelkich akt i dokumentów).

Komisja uchwala sprawozdanie, w którym występuje do Sejmu z wnioskiem o pociągnięcie tych osób do odpowiedzialności konstytucyjnej lub o umorzenie postępowania w sprawie. Na forum Sejmu wniosek o postawienie premiera lub ministra przed TS musi poprzeć co najmniej 276 posłów (trzy piąte ustawowej liczby posłów).

Natomiast pod wnioskiem o pociągnięcie do odpowiedzialności przed TS prezydenta musi się podpisać co najmniej 140 parlamentarzystów - posłów lub senatorów. Ten wniosek również musi trafić do marszałka Sejmu, a od niego do sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

O postawieniem prezydenta przed TS decyduje Zgromadzenie Narodowe większością dwóch trzecich (374 osoby) ustawowej liczby członków Zgromadzenia - posłów i senatorów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)