"Potop Ilustrowany" Greenawaya zaleje Gdańsk
Wystawa "Potop ilustrowany", zawierająca ponad 150 rysunków brytyjskiego reżysera, scenarzysty i malarza Petera Greenawaya, otwarta zostanie we wtorek w Gdańskiej Galerii Miejskiej.
Jak poinformowała rzeczniczka galerii Katarzyna Szcześniak-Bartelik, prace artysty zainspirowane są biblijnym potopem.
"Oto projekt o potopie, potopie Noego, przypowieści, bajce, moralizatorskim micie odbijającym się rykoszetem na przestrzeni wieków. To opowieść o boskim gniewie na ludzką słabość. Ilekroć mamy do czynienia z powodzią, przywodzimy w myślach Noego uciekającego przed gniewem bożym, budującego łódź na jego rozkaz, gromadzącego w niej swą rodzinę i wszystkie stworzenia tego świata (...). I oto teraz sami stajemy w obliczu globalnego ocieplenia, topnienia lodowców i stałego wzrostu poziomu mórz" - napisał o przesłaniu swoich prac Peter Greenaway.
Artysta będzie gościem na wystawie 6 października. W tym dniu odbierze tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Decyzją senatu uczelni z kwietnia tego roku Greenaway otrzyma to wyróżnienie za "całokształt twórczości artystycznej i humanistyczną postawę życiową".
Peter Greenaway urodził się 5 kwietnia 1942 roku w Newport w Walii. Jego najbardziej znane filmy to: "Kontrakt Rysownika" (1982), "Zet i dwa zera" (1985), "Brzuch architekta" (1987), "Księgi Prospera" (1991), "The Pillow Book" (1996), "8 i pół kobiety" (1999). W 1994 r. po raz pierwszy wystawił operę pt. "Rosa czyli koński dramat".
Jego filmy - które cechuje przepych wizualny, odrealnienie oraz eksperymentalne łączenie stylów - były wielokrotnie nagradzane i nominowane m.in. czterokrotnie do Złotej Palmy na Festiwalu w Cannes - ostatnio w 2003 r. za "Tulse Luper Suitcase". W 2007 roku w koprodukcji z Polską Greenaway zrealizował "Straż Nocną".
Wystawa prac Greenawaya w Gdańsku potrwa do 24 października.