Trwa ładowanie...
d3ygpfu

Potężny cyklon nad Morzem Śródziemnym. Przypomina tropikalny

Alerty pogodowe w Grecji, Włoszech i Turcji. Służby ostrzegają przed cyklonem, który tworzy się właśnie z głębokiego niżu. Na południu Europy wydano ostrzeżenia przed wichurami i ulewami. Synoptycy alarmują, że to medikan, czyli cyklon przypominający tropikalny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W czwartek wieczorem niż przekształcał się w cyklon
W czwartek wieczorem niż przekształcał się w cyklon (windy.com/Twitter.com/screen)
d3ygpfu

Niż rozwija się w tej chwili w południowej części Morza Śródziemnego. Powstał wskutek napływu arktycznego powietrza nad nagrzane powietrze nad morzem. Jak zauważa tvn24.pl, tego typu zjawisko zdarza się raz albo dwa razy w roku - właśnie wczesną jesienią.

Zdaniem synoptyków cyklon, który do złudzenia przypomina tropikalny, wykształci się już w piątek nad ranem. Jako pierwsi z siłą żywiołu zmierzą się mieszkańcy Malty. Modele meteorologiczne pokazują, że w sobotę medikan uderzy w grecką Kretę, a w kolejnych godzinach przesunie się w kierunku Turcji.

W niedzielę dotrze do zachodniej i południowo-zachodniej części tego kraju. Może też przynieść wichury i ulewy na Peloponezie.

Podczas uderzenia cyklonu na południu Europy wiatr może w porywach osiągnąć prędkość 150 km/h.

d3ygpfu

Na morzu - nawet w strefie przybrzeżnej - sztorm może mieć siłę 12 w skali Beauforta. Lokalnie może spaść do 100 litrów wody na m. kw.

   wetterpate.de/Twitter.com/screen
(wetterpate.de/Twitter.com/screen)

Sprawdź prognozę dla swojego regionu w serwisie Pogoda WP

Ostrzeżenia 2. stopnia

Greckie służby wydały ostrzeżenia 2. stopnia przed bardzo silnym wiatrem dla Krety, Cyklad, Wysp Egejskich, Grecji Środkowej i Zachodniej, Macedonii Środkowej, Attyki i Wschodniego Peloponezu - wyjaśnia portal. Z kolei dla Macedonii Zachodniej, Tesalii i Tracji wydano ostrzeżenia 1. stopnia.

d3ygpfu

Dla Wysp Jońskich i Peloponezu Wschodniego dodatkowo obowiązują ostrzeżenia 2. stopnia przed burzami. We Włoszech ostrzeżenia 2. stopnia przed wichurami wydano dla Sycylii, Kalabrii, Bassilicaty, Apulii i Kampanii.

Masz newsa, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Śnieg na Kasprowym Wierchu. Mógł zaskoczyć niejednego turystę

d3ygpfu

Podziel się opinią

Share
d3ygpfu
d3ygpfu
Więcej tematów