Poszukiwania IPN w białostockim areszcie - odkryto kolejne szczątki ofiar
Szkielety co najmniej trzech osób odkryte zostały w czasie prac poszukiwawczych prowadzonych na terenie Aresztu Śledczego w Białymstoku - poinformował IPN. W innym miejscu poszukiwań na terenie tego aresztu odkryto fragmenty kości.
- Znaleziono szkielety ludzkie należące do co najmniej trzech osób. Szczątki znajdują się w układzie anatomicznym. Zostały znalezione na głębokości około 1,5 m, w bezpośrednim sąsiedztwie dawnej chlewni. Układ szczątków wskazuje na możliwe istnienie w tym miejscu grobu zbiorowego - poinformował szef pionu śledczego IPN w Białymstoku prok. Zbigniew Kulikowski.
Na terenie pomiędzy dawną psiarnią a chlewnią, znaleziono też kilkanaście kości ludzkich oraz łuskę naboju do pistoletu.
Jak podał IPN, prace rozpoczęły się też w drugim miejscu poszukiwań - na dziedzińcu aresztu. Znaleziono tam fragmenty kości, których pochodzenie będzie weryfikowane przez biegłych. Prace prowadzone w tym miejscu są kontynuacją badań z 2006 roku.
Poszukiwania szczątków ofiar zbrodni komunistycznych na terenie białostockiego Aresztu Śledczego rozpoczęły się w piątek, potrwają do końca miesiąca. W lipcu w czasie badań sondażowych tam przeprowadzonych natrafiono na szczątki ludzkie, jedna ze znalezionych wówczas czaszek nosiła ślady postrzału w potylicę.
Celem prac jest dokładne przebadanie terenu ogrodu przywięziennego, a także wyznaczonych miejsc na terenie obecnego aresztu i wydobycie - jeśli się tam znajdują - szczątków ludzkich a potem podjęcie próby ich identyfikacji.
Prace związane są ze śledztwami pionu śledczego IPN w Białymstoku, dotyczącymi zabójstw osób osadzonych w tym areszcie, w tym członków polskich organizacji niepodległościowych. Chodzi o działalność funkcjonariuszy komunistycznych w okresie od drugiej połowy września 1939 roku do 1956 roku, czyli zarówno okupacji sowieckiej jak i działalności UB.
Według historyków IPN, teren obecnego aresztu śledczego w Białymstoku, czyli dawnego więzienia karno-śledczego przy ul. Kopernika, jest jednym z lepiej udokumentowanych archiwalnie miejsc egzekucji ofiar białostockiego Urzędu Bezpieczeństwa.
W ocenie Instytutu, mogą tam spoczywać szczątki od kilkudziesięciu, do ponad dwustu ofiar zbrodni komunistycznych. Chodzi o osoby zamordowane na terenie tego więzienia oraz te, które zginęły w potyczkach i obławach na terenie dawnego województwa białostockiego i tu zostały pochowane.